Przecieki na temat planowanego podziału pojawiły się już w weekend. W poniedziałek informację oficjalnie potwierdził Hewlett-Packard. Na reakcję inwestorów nie trzeba było czekać. Akcje HP rozpoczęły giełdowy tydzień od 5-procentowej zwyżki kursów. Tylko w tym roku papiery Hewlett-Packard zyskały na wartości ponad 27 proc.

50 miliardów dolarów

obrotu będzie miała rocznie każda z nowych spółek

Według ogłoszonych planów, podział Hewlett-Packard ma zostać sfinalizowany do końca 2015 roku, a obie nowe firmy będą miału ponad 50 mld dol. rocznego obrotu. Hewlett-Packard Enterprise będzie spółką, która skupi się na produkcji i obsłudze serwerów dla dużych i średnich spółek oraz usług związanych z chmurami informatycznymi. Będzie ją kierować dotychczasowa szefowa Hewlett-Packard Meg Whitman.

HP Inc. z kolei zajmować się będzie produktami tradycyjne kojarzonymi z marką – komputerami osobistymi oraz drukarkami. Spółką pokieruje Dion Weisler, ale Whitman pozostanie w zarządzie jako prezes bez uprawnień wykonawczych. Według Weislera, HP Inc, który zatrzyma logo starej spółki skupi się na inwestycjach w nowe produkty związane z rynkiem komputerowym oraz drukarkach 3D.

W wydanym oświadczeniu Whitman stwierdziła, że decyzja o podziale zapewni każdej ze spółek "niezależność, źródła finansowania oraz elastyczność pozwalającą na szybką adaptację do sytuacji na rynku i zmieniających się potrzeb konsumentów". Jej zdaniem pozwoli to także na dotrzymanie kroku konkurencji. Oszczędności wynikające z ograniczenia kosztów zatrudnienia zostaną przeznaczone na badania i rozwój nowych produktów i usług.

HP potrzymał także prognozę wyników finansowych na 2014 oraz 2015 rok, chociaż w szacunkach na rok przyszły nie uwzględniono wydatków związanych z podziałem spółki.

Podział HP nie jest jedynym korporacyjnym "rozwodem" w sektorze high-tech. Zaledwie kilka dni wcześniej plany wydzielenia serwisu płatnościowego PayPal w oddzielną spółkę ogłosił portal aukcyjny eBay.