Kopalniom pomogą zmiany w prawie

Eksperci proponują przekazanie górnikom części akcji spółek węglowych w zamian za likwidację przywilejów.

Aktualizacja: 12.12.2014 11:59 Publikacja: 12.12.2014 11:00

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie tak zmienione, by dostosować funkcjonowanie górnictwa do dzisiejszych realiów.

Foto: Fotorzepa

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie tak zmienione, by dostosować funkcjonowanie górnictwa do dzisiejszych realiów, także ekonomicznych – to jeden z głównych wniosków raportu Centrum im. Adama Smitha „Przyszłość czy bankructwo? Nowoczesne górnictwo – made in Poland".

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że koszty pracownicze stanowią nieco ponad 50 proc. wydatków w węglowych spółkach i nie są one adekwatne do sytuacji finansowej, w jakiej jest branża. Jak wynika z raportu, spośród 14 kopalń Kompanii Węglowej, która jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla, rentowna jest obecnie tylko jedna – Marcel w Radlinie. Autorzy proponują uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów Karta górnika, które przed laty wprowadziło przywileje dla branży, oraz przekazanie przez Skarb Państwa pracownikom kopalń części akcji górniczych spółek w zamian za likwidację niektórych przywilejów, takich jak 14. pensje czy posiłki profilaktyczne.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder