Kopalniom pomogą zmiany w prawie

Eksperci proponują przekazanie górnikom części akcji spółek węglowych w zamian za likwidację przywilejów.

Aktualizacja: 12.12.2014 11:59 Publikacja: 12.12.2014 11:00

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie tak zmienione, by dostosować funkcjonowanie górnictwa do dzisiejszych realiów.

Foto: Fotorzepa

Polskie kopanie węgla kamiennego będą mogły działać jeszcze wiele lat, jeśli polskie prawo zostanie tak zmienione, by dostosować funkcjonowanie górnictwa do dzisiejszych realiów, także ekonomicznych – to jeden z głównych wniosków raportu Centrum im. Adama Smitha „Przyszłość czy bankructwo? Nowoczesne górnictwo – made in Poland".

Autorzy publikacji zwracają uwagę, że koszty pracownicze stanowią nieco ponad 50 proc. wydatków w węglowych spółkach i nie są one adekwatne do sytuacji finansowej, w jakiej jest branża. Jak wynika z raportu, spośród 14 kopalń Kompanii Węglowej, która jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla, rentowna jest obecnie tylko jedna – Marcel w Radlinie. Autorzy proponują uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów Karta górnika, które przed laty wprowadziło przywileje dla branży, oraz przekazanie przez Skarb Państwa pracownikom kopalń części akcji górniczych spółek w zamian za likwidację niektórych przywilejów, takich jak 14. pensje czy posiłki profilaktyczne.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły