Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.01.2015 15:36 Publikacja: 07.01.2015 15:36
Foto: PKN Orlen
Giełdowi gracze byli w środę skłonni płacić za akcje PKN Orlen nawet 50,34 zł. To o 5,4 proc. więcej niż wynosił kurs odniesienia. Jednym z powodów wzmożonego popytu mogły być dobre informacje na temat marż jakie osiągnął koncern w grudniu i całym czwartym kwartale ubiegłego roku.
Tak jak wskazywały na to wcześniejsze dane, końcówka roku była dla płockiej grupy wyjątkowo udana. W czwartym kwartale PKN Orlen odnotował zwłaszcza bardzo dobre wyniki na przerobie ropy. W porównaniu z tym samym okresem 2013 r. marża rafineryjna wzrosła aż siedmiokrotnie do poziomu 5 USD na baryłce. Koncern więcej zarabiał również na produktach petrochemicznych. Marża wyniosła w tym przypadku 844 euro na każdej tonie sprzedanych wyrobów, co oznaczało wzrost o 14,7 proc. Korzystniejszy okazał się również dyferencjał, czyli różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i ropą rosyjską. W czwartym kwartale 2014 r. dyferencjał Brent/Ural wynosił 1,5 USD na baryłce. Rok wcześniej 1,4 USD. Dla spółki korzystna jest jak największa różnica pomiędzy oboma gatunkami ropy, gdyż koncern przerabia głównie tańszy surowiec rosyjski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Amerykański Senat i Izba Reprezentantów przegłosowały „Big Beautiful Bill” Trumpa, branża logistyczna ostrzega p...
Fundacje rodzinne stają się coraz popularniejszym narzędziem dla polskich przedsiębiorców oraz rodzin biznesowyc...
Microsoft zwolni około 9000 pracowników. Ta zmiana dotknie około 4 proc. globalnej siły roboczej spółki w różnyc...
Del Monte Foods, 138-letnia firma najlepiej znana z konserwowanych owoców i warzyw, ogłosiła upadłość i poszukuj...
Komisja Europejska proponuje ambitny cel redukcji emisji. Polska krytykuje ETS2, USA i Wietnam zawierają przełom...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas