Wartość transakcji wynosi 3 mld dol., co oznacza, że Hewlett-Packard zapłaci za każdą akcje Aruba Networks 24,67 dol. Ostateczna cena jest zbliżona aktualnej wyceny walorów spółki na giełdzie w Nowym Jorku. Podczas poniedziałkowej sesji, wycena akcji Aruba Networks nie uległa znacznym wahnięciom i przez cały dzień utrzymywała się w okolicy 24,5 dol. Dzieje się tak, gdyż o transakcji z Hewlett-Packard inwestorzy wiedzą już od kilku dni i prawdziwy "run na spółkę" obserwowaliśmy pod koniec zeszłego tygodnia, kiedy jej wycena poszybowała w górę o kilkadziesiąt procent.

Dlaczego Hewlett-Packard zdecydował się na przejęcie Aruba Networks. Powody zawarcia transakcji tłumaczy Meg Whitman, prezes spółki.

- Firmy muszą się zmierzyć z nową rzeczywistością opartą na smartfonach i dlatego coraz częściej poszukują dostarczycieli specjalistycznych rozwiązań IT, którzy dostosują ich statyczny biznes do smartfonowej rzeczywistości - wskazuje cytowana w komunikacie Meg Whitman.

- Dodanie Aruba Networks do naszej grupy sprawi, że Hewlett-Packard będzie w stanie zaoferować swoim klientom doskonalsze, prostsze w obsłudze i bezpieczniejsze rozwiązania technologiczne, by mogli pewnie wkroczyć w nową mobilną erę - dodała.

Oczekuje się, że przejęcie zostanie dopięte do końca drugiej połowy bieżącego roku finansowego Hewlett-Packard. Transakcja uzyskała już zielone światło ze strony rad nadzorczych obu spółek. Teraz czekamy już tylko, by podobną decyzję podjęli akcjonariusze Aruba Networks oraz amerykański urząd antymonopolowy.