Obroty członków Polskiego Związku Faktorów po pierwszych trzech miesiącach roku wzrosły aż o 25 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem. Wartość skupionych faktur przekroczyła w tym czasie 30 mld zł, co jest rekordowym wynikiem kwartalnym firm zrzeszonych w PZF.
Odbicie w gospodarce
Zdaniem Sebastiana Grabka, dyrektora ds. faktoringu w polskim oddziale HSBC, tak silny wzrost to efekt większej świadomości firm dotyczącej przydatności tego narzędzia do zarządzania finansami.
– Trendy te będą kontynuowane w średnim okresie, co powinno się przełożyć na utrzymanie dużej dynamiki rozwoju branży w kolejnych kwartałach – mówi „Rzeczpospolitej".
Ekspert spodziewa się, że w całym 2015 roku wzrost obrotów branży powinien wynieść około 15 proc., a Polska powinna pozostać jednym z najprężniej rozwijających się rynków faktoringowych w Europie.
– Korzystny wpływ na wyniki branży będzie miała również dobra kondycja polskiej gospodarki, w tym poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, a wraz z nią – lepsze prognozy dotyczące poziomu konsumpcji – podkreśla Grabek. – Większa sprzedaż oznacza wyższą wartość faktur przesyłanych do faktorów – tłumaczy ekspert HSBC.