Do Słupskiego Inkubatora Technologicznego przyjadą 10 czerwca partnerzy z Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Niemiec. Wezmą udział w konferencji „Od idei do udanej międzynarodowej współpracy – Pomorze spotyka się ze Skandynawią i Niemcami". Stanie się ona platformą do dyskusji i wymiany najlepszych praktyk biznesowych, przydatnych w kontaktach z partnerami zagranicznymi.
Współgospodarzem konferencji jest Agencja Rozwoju Regionalnego (PARR) ze Słupska. Organizuje ona od 2013 roku projekt „Inwestuj w Pomorskie 2 - Promocja atrakcyjności inwestycyjnej województwa pomorskiego w krajach Skandynawskich i Niemczech". W ramach tego projektu 25 firm z Pomorza z branż: teleinformatycznej, odnawialnych źródeł energii i ekotechnologii wzięło udział w pięciu misjach gospodarczych do Danii, Finlandii, Norwegi, Szwecji i Niemiec. Firmy uczestniczyły w międzynarodowych targach, nawiązywały kontakty biznesowe i odwiedzały instytucje wspierające biznes i branże, w których organizowane były misje. Przedsięwzięcia te były wspierane przez Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji polskich ambasad oraz bilateralne izby gospodarcze. Czerwcowa konferencja podsumuje dotychczasowe osiągnięcia i impuls do realizacji przyszłych projektów międzynarodowych.
- Jest wiele ciekawych i innowacyjnych rozwiązań w obszarze odnawialnych źródeł energii i technologii teleinformatycznych u naszych sąsiadów, które można przenieść i wdrożyć na naszym terenie – twierdzi prezes PARR, Mirosław Kamiński. Tym bardziej, że województwo pomorskie należy do polskich regionów najlepiej skomunikowanych ze Skandynawią i Niemcami. To sprawia, że cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców z tych krajów. Polska od lat jest obiecującym rynkiem dla firm skandynawskich. Przez ostatnie 10 lat firmy z tej części Europy zainwestowały w Polsce ponad 11 mld euro. Teraz napływ inwestycji oraz wymiana handlowa z Polską mogą się jeszcze zwiększyć: część skandynawskich przedsiębiorców działających w Rosji, ze względu na pogłębiającą się izolacje tego kraju, będzie najprawdopodobniej szukać dla siebie innych rynków.
Skandynawia jest czwartym pod względem wielkości nakładów inwestorem w Polsce - po Niemczech, Francji i Luksemburgu. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest przeszło 2,1 tys. przedsiębiorstw z kapitałem skandynawskim, z czego połowa działa już od blisko 10 lat. Największą część stanowią firmy z Danii (878) oraz Szwecji (694), mniej natomiast jest firm norweskich (369) i fińskich (196). Największym inwestorem pozostaje Szwecja. Jej inwestycje w Polsce są warte prawie 7 mld euro, czyli przeszło połowę całego zainwestowanego przez Skandynawów kapitału.
Rozwija się także handel. Według szacunków GUS, łączna wartość ubiegłorocznego polskiego eksportu do krajów skandynawskich wyniosła 11,1 mld euro, co stanowiło 7,2 proc. całego eksportu. W tym samym czasie import z krajów skandynawskich osiągnął wartość 9,1 mld euro.