Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, dzięki temu nastąpi zrównanie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw funkcjonujących w Polsce z tymi w innych krajach Unii Europejskiej. - Tym samym możliwie będzie utrzymanie działalności tych podmiotów oraz tworzonych przez nie miejsc pracy na terenie kraju – wyjaśniono.

CIR poinformowało, że zaproponowane w projekcie nowelizacji zmiany realizują jedno z ważniejszych założeń „Programu Śląsk 2.0:, przyjętego przez rząd 30 czerwca tego roku.

Przyjęta autopoprawka przygotowana przez resort finansów przewiduje dwa rodzaje preferencji podatkowych. Zaproponowano zwolnienie podatników akcyzy od energii wykorzystywanej w przedsiębiorstwach do celów redukcji chemicznej w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych i mineralogicznych. Drugie zwolnienie adresowane jest do zakładów energochłonnych. Miałyby one otrzymać zwrot części zapłaconej akcyzy od energii wykorzystywanej przez nie. Zwrotowi ma podlegać akcyza zapłacona od energii przekraczającej wskaźnik energochłonności w wysokości 3 proc.

Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.