Aktualizacja: 08.09.2015 16:48 Publikacja: 08.09.2015 16:18
Foto: Bloomberg
Cztery lata temu tona miedzi na giełdzie w Londynie (LME) kosztowała nawet 10 tys. dolarów. Obecnie cena metalu jest o połowę niższa. Zdaniem strategów BofA/ ML to jeszcze nie ruchu w dół. Analitycy podkreślają, że potencjał dalszego spadku cen wynika w głównej mierze ze spowolnienia gospodarczego w Chinach. Państwo Środka jest największym na świecie konsumentem „czerwonego metalu" odpowiadając za ok. 40 proc. globalnego popytu.
- Nie widzimy alternatywy dla reform w Chinach. Uważamy, że obecnie spowolnienie nie ma charakteru cyklicznego – czytamy w raporcie BofA/ ML.
Jest czwartek, 12 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje kluczowe tematy gospodarcze.
W najbliższych miesiącach ma być wprowadzona zmiana w prawie, która umożliwi MON kupno uzbrojenia polskich producentów dla innych rządów. Mechanizm ma działać podobnie jak amerykański FMS.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Najważniejsze wydarzenia i trendy przeszłego roku. Już 18 grudnia specjalny dodatek Perspektywy 2025.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Jest środa, 11 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Giganty wydobywcze, australijsko-brytyjski Rio Tinto i szwajcarski Glencore wypadły gorzej w 2023 r. z powodu potanienia surowców, które wydobywały. Ten rok nie będzie wcale lepszy.
Brytyjska spółka zależna koncernu górniczego Glencore po raz drugi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przyznała się przed brytyjskim sądem do przestępstw korupcyjnych – informuje BBC.
Najwięksi sprzedawcy ropy na świecie - Glencore i Vitol - zapłacą Rosjanom 10 mld dol. awansem za dostawy 67 mln ton ropy
To była bardzo „mięsista" debata – ocenił V Forum Polski Węgiel „Rz" i „Parkietu" wiceminister Skarbu Państwa Paweł Tamborski
Szwajcarska firma wydobywcza złożyła także szwajcarskiej Xstratcie poprawioną ostateczną ofertę kupna jej akcjami za 36 mld dol.
To te, które mają największy udział w PKB krajów, w których płacą podatki. Na czele stalowy Arcelor Mittal. Jego obory rocznie stanowią 161 proc. PKB Luksemburga, w którym jest zarejestrowany
Na szybki powrót aktywności w tej dziedzinie się nie zanosi, ale trwa typowanie transakcji
Światowy lider w handlu surowcami to kolejny zagraniczny koncern, który straci swoje boliwijskie aktywa
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas