Czy pomoc Londynu zatrzyma GE przed wyjściem z USA?

General Electric podał o osiągnięciu porozumienia z brytyjską agencją kredytowania eksportu o dostępie do sfinansowania eksportu za 12 mld dolarów, co pozwoli mu stworzyć do 1000 miejsc pracy w sektorze energetyki

Publikacja: 24.09.2015 17:41

GE dodał, że to porozumienie oznacza wsparcie dla zamówień na wielu rynkach zagranicznych, m.in. w Brazylii, Ghanie, Indiach, Indonezji i Mozambiku. Kilka dni temu największy w USA konglomerat przemysłu ciężkiego ostrzegł kolejny raz, że wyprowadzi ze Stanów produkcję przemysłową, bo nie ma dostępu do finansowania przez Bank Eksportowo-Importowy Ex-Im Bank, zawieszony od czerwca przez republikanów w Kongresie.

Nie wiadomo na razie, czy porozumienie z brytyjską agencją gwarancji eksportowych wpłynie na zmianę zdania przez konglomerat. Startuje on w przetargach na projekty energetyczne w wielu krajach, m.in. w Indonezji, na łączną sumę 11 mld dolarów i potrzebuje sfinansowania ich.

GE zapowiedział kilka dni temu przeniesienie produkcji dużych turbin gazowych i 400 miejsc pracy do Belfort we Francji w zamian za linię kredytową od agencji gwarantowania eksportu Coface. W razie wygrania przetargów zakłady GE w Greenville (Płd.Karolina), Schenectady (N.YJork) i Bangor (Maine) stracą tę sama liczbę etatów - podała rzeczniczka GE. Ponadto 100 pracowników przy końcowym montażu mniejszych turbin, pochodnych silników lotniczych zostanie przeniesionych w 2016 r. z Houston na Węgry i do Chin.

Teraz szef rady dyrektorów Jeff Immelt wymienił możliwość przeniesienia dalszych miejsc pracy z USA zagranicę, jeśli rząd nie zmieni postępowania wobec Ex-Im Banku.

Poruszenie na Kapitolu

Kolejne oświadczenia General Electric Boeinga uruchomiły sygnały alarmowe w Kongresie, który po długiej letniej przerwie usiłuje ustalić strategię wobec tego banku.

- Tak się dzieje, gdy Kongres nic nie robi w sprawie dotyczącej tysięcy miejsc pracy - oświadczył republikanin Stephen Fincher z Izby Reprezentantów, który przewodzi staraniom przywrócenia Ex-Im Banku.

Konserwatywni republikanie pod wodzą szefa komisji usług finansowych w Izbie, Jeba Hensarlinga zablokowali wznowienie działalności tego banku i dążą do jego likwidacji. Czterech demokratów z Izby przypomniało przewodniczącemu Johnowi Boehnerowi, że większość z Izbie i 65 senatorów popiera bank i wezwało go do wypracowania kompromisu. On jednak nie zdradza swych zamiarów.

- Agencje kredytowania eksportu poza Stanami rozwijają teraz czerwone dywany dla producentów z USA - stwierdził wiceszef GE, John Rice. - Wiele innych firm nie tylko my odczuje to. Jeśli nie będzie Ex-Im Banku, albo dojdzie do regularnej walki o jego wznowienie, to będziemy musieli zrobić inne plany - dodał.

Największy beneficjent tego banku, Boeing poinformował już, że stracił drugi kontrakt z singapurską Kacific na dostawę satelitów i nie będzie stawać do przetargów bez gwarancji Ex-Im Banku.

- Amerykańscy eksporterzy w całym kraju działają w wyraźnie gorszych warunkach sprzedaży zagranicą i muszą podejmować trudne decyzje, bo Kongres nie zezwolił na wznowienie Ex-Im Banku - powiedziała rzeczniczka Boeinga, Gayla Keller.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona