OMNI MODO, znaczy każdą drogą (do celu)

Można powiedzieć, że historia mojej firmy to historia polskiej przedsiębiorczości.

Publikacja: 19.10.2015 21:00

Bogumiła Ulanowska po utracie pracy nie chciała żyć na koszt państwa. Nie zawahała się, gdy na jej d

Bogumiła Ulanowska po utracie pracy nie chciała żyć na koszt państwa. Nie zawahała się, gdy na jej drodze pojawił się szukający podwykonawcy klient z zagranicy. Błyskawicznie założyła firmę, zdobyła sprzęt i uruchomiła produkcję. Tempo podejmowanych decyzji szybko przełożyło się na tempo rozwoju jej działalności materiały prasowe

Foto: materiały prasowe

Otworzyłam firmę w 1992 roku i nie dlatego, że miałam cudowny pomysł lub było to moje marzenie. Po prostu straciłam pracę i wstyd mi było pójść po kuroniówkę. Miałam czteroletnie doświadczenie w zarządzaniu dużą spółdzielnią. Byłam chyba jednym z najmłodszych wiceprezesów w Polsce.

Błyskawiczna decyzja

Fakt, miałam szczęście, bo klient z Danii szukał szwalni, która będzie wykonywać dla niego odzież wodoodporną. Był tylko jeden warunek: produkcja miała się zacząć za miesiąc.

Pomyślałam: jest szansa – trzeba ją wykorzystać. Wynajęłam dwa pokoje, pożyczyłam maszyny i... po miesiącu zeszła pierwsza produkcja.

W kolejnych latach produkowaliśmy kamizelki kuloodporne, odzież dla wojsk ONZ na wojnę w Jugosławii, kamizelki ostrzegawcze.

W międzyczasie wymyśliłam ubranie dla spawacza, które opatentowałam i za które otrzymałam nawet medal na międzynarodowych targach. A dla światowej firmy 3M wymyśliłam ochronę głowy spawacza.

W 2005 roku przenieśliśmy się do własnej siedziby, którą wyposażyliśmy w dużej mierze ze środków unijnych. Od dziesięciu lat współpracujemy z przedsiębiorstwem z Niemiec, dla którego szyjemy torby z recyklingu. Odbiorcami są największe światowe firmy.

Odkąd pamiętam, staram się działać na rzecz lokalnego środowiska. Nawet otrzymałam medal dla zasłużonych dla województwa lubuskiego, ale nie to jest ważne.

Rodzinna firma

Ważne jest to, że stworzyliśmy firmę rodzinną, bo ja i moi pracownicy to rodzina. Ja daję 25 osobom stabilną pracę, a one wykonują ją najlepiej jak potrafią. Urodziło nam się ponad 30 dzieci. Niektóre dziewczyny miały po trójce dzieci i wiedziały, że ich miejsce pracy na nie czeka (kolejne maleństwo w drodze).

Daję 25 osobom stabilną pracę, a one wykonują ją najlepiej, jak potrafią

A gdy ja byłam chora na raka, to wiedziałam, że mogę na nich liczyć i że nasza firma OMNI MODO – co znaczy każdą drogą (do celu) – przetrwa.

Teraz łatwiej jest otworzyć firmę: są środki unijne, pieniądze z powiatowych urzędów pracy, organizacje pracodawców oraz stowarzyszenia kobiece, które pomagają, Sama jestem mentorką, wspieram młode kobiety, ale droga, którą przeszłam – wszystkie wzloty i upadki – dała mi na kolejne lata i spełnienie, i radość, i satysfakcję, które są bezcenne.

Otworzyłam firmę w 1992 roku i nie dlatego, że miałam cudowny pomysł lub było to moje marzenie. Po prostu straciłam pracę i wstyd mi było pójść po kuroniówkę. Miałam czteroletnie doświadczenie w zarządzaniu dużą spółdzielnią. Byłam chyba jednym z najmłodszych wiceprezesów w Polsce.

Błyskawiczna decyzja

Pozostało 86% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Biznes
BCC For The Future już na stałe zagości w kalendarzach biznesowych w Polsce
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Polskie firmy kontra chińska konkurencja, miliardy na transformację energetyczną
Biznes
Spółka Srebrna z rekordowymi przychodami. Wśród wydatków tysiące na karmę dla kotów
Biznes
Prezes Totalizatora Sportowego odwołany ze stanowiska