PGNiG otworzyło kopalnię w Pakistanie

PGNiG zapowiada duży wzrost wydobycia gazu ziemnego. Wszystko dzięki nowej kopalni na złożu Rizq. Zarząd planuje kolejne duże inwestycje w Pakistanie.

Publikacja: 24.11.2015 11:09

PGNiG otworzyło kopalnię w Pakistanie

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otworzyło pierwszą kopalnię gazu ziemnego w Pakistanie. Projekt zrealizowano dzięki odkryciu niekonwencjonalnego złoża typu tight gas. Zasoby surowca w złożu o nazwie Rizq szacowane są w nim na 4,5 mld m sześc. Komercyjne wydobycie ma ruszyć pod koniec grudnia.

W tym roku w Pakistanie zakończono również budowę instalacji naziemnych, które po wykonaniu dodatkowych odwiertów, umożliwią zwiększenie wydobycia aż czterokrotnie, czyli do około 800 m sześc. na minutę. Wartość inwestycji wyniosła 13 mln dol.

- Liczymy, że dzięki nowo odkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln dol. netto - mówi Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia PGNiG.

Polski koncern zamierza też kontynuować w Pakistanie prace poszukiwacze. W ich wyniku spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu. - Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim – informuje biuro prasowe. Szczegółów jednak nie podaje.

PGNiG jest obecne w Pakistanie od 2005 r. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 proc. udziałów. Pozostałe należą do formy Pakistan Petroleum Limited. Dotychczas na tej koncesji wykonano trzy odwierty. Dzięki nim odkryto złoża Rehman (w 2009 r.) i Rizq (w 2015 r.).

PGNiG próbną produkcję w Pakistanie na złożu Rehman prowadzi od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji. Pozyskiwany gaz był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.

Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne