Prezydent podpisał nowelizację ustawy hazardowej, wprowadzającą monopol państwa w obszarze gier na automatach. Nowela gruntownie zmienia ustawę z 2009 roku, a zarazem wprowadza silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Obecnie obowiązująca w Polsce ustawa, przyjęta po wybuchu tzw. afery hazardowej jesienią 2009 roku, zakłada m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami.

Od nowego roku prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa. Ustawa zakłada, że będzie można urządzać gry na automatach także poza kasynami, ale będzie to w punktach prowadzonych przez spółkę Skarbu Państwa.

Nowe prawo reguluje też hazard w sieci. Ustawa przewiduje możliwość blokowania dostępu do nielegalnych stron internetowych oraz utrudnianie wykonywania płatności na rzecz podmiotów oferujących nielegalne gry hazardowe w internecie. Szef MF ma ponadto prowadzić rejestr domen służących do oferowania gier hazardowych niezgodnie z ustawą. Każdy, kto będzie chciał wejść na taką domenę, będzie od razu przekierowywany na stronę MF i uzyska informację, że to domena nielegalna.

Dokument wprowadza też mechanizmy weryfikacji wieku gracza oraz obowiązek rejestracji graczy. Gracze będą mogli kontrolować swoją aktywność. Ma to umożliwić ochronę osób małoletnich i ludzi mających skłonność do uzależnień. Utworzony zostanie Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, finansowany z wpływów z automatów objętych monopolem.

Z zapisów dotyczących zwłaszcza blokowania stron nielegalnych operatorów zadowoleni są zarejestrowani w Polsce bukmacherzy. W tej branży 90 proc. obrotu przechodzi przez nielicencjonowane zagraniczne podmioty.

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPiPFB) z nadzieją odnotowało zakończenie procesu legislacyjnego nowelizacji ustawy hazardowej.

- Podpis Prezydenta RP pod ustawą daje realną szansę na naprawę rynku zakładów wzajemnych w Polsce, który zdominowany jest przed podmioty działające nielegalnie - uważa Marta Kostka, prezes SPiPFB.

Zaznacza jednak, ze obecnie kluczową kwestią pozostaje efektywne wdrożenie i przestrzeganie nowych przepisów prawnych, które wejdą w życie w 2017 roku. Jej zdaniem realizacja intencji ustawodawcy możliwa będzie wyłącznie wtedy, gdy organy państwa opracują i zaimplementują sprawne narzędzia pozwalające na pełną egzekucję prawa.

- Ograniczanie działalności nielegalnych operatorów wymagać będzie determinacji oraz zdecydowanych działań ze strony Państwa Polskiego. Stanowczość w prawidłowym wdrażaniu nowego prawa ma szczególne znaczenie w świetle informacji sugerujących, że blokowanie stron nielegalnych operatorów i płatności – wprowadzone ustawą – mogą okazać się nieskuteczne - wskazuje Kostka.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

- SPiPFB, jako reprezentant niemal całej legalnej części rynku, wyraża gotowość do wsparcia działań organów Państwa Polskiego w opracowaniu mechanizmów i narzędzi pozwalających na jak najskuteczniejszą egzekucję nowego prawa. Tak aby w efekcie zyskał budżet państwa, polski sport, obywatele, a także legalny, uczciwy biznes - zapewnia przedstawicielka branży bukmacherskiej.