Możliwe będzie uzyskanie porady na etapie postępowania przygotowawczego, sądowego lub sądowo-administracyjnego. Nowelizacja wprowadza nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, czyli wsparcie świadczone przez profesjonalnych doradców obywatelskich osobom potrzebującym pomocy w kwestii m.in. zadłużenia, spraw mieszkaniowych lub zabezpieczenia społecznego. Nowelizacja umożliwia też skorzystanie z nieodpłatnej mediacji oraz przewiduje w każdym powiecie przedsięwzięcia z zakresu edukacji prawnej.
Powiaty czekają na przepisy wykonawcze
Rzecznika Praw Obywatelskich zaniepokoiła podana przez „Rzeczpospolitą" informacja, że prawidłowe funkcjonowanie dotychczasowych punktów darmowej pomocy prawnej od 1 stycznia może być zagrożone („Powiaty apelują o rozporządzenie"). Jako jedną z przyczyn wskazano brak przepisów wykonawczych, określających zasady wyłaniania organizacji pozarządowych mających prowadzić od nowego roku punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego. Projekt rozporządzenia powinien przygotować przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Czytaj też: Bezpłatna pomoc prawna: dezorganizacja przez bałagan z przepisami
Konkursy te (już organizowane przez starostów z uwagi na krótki termin pozostały do końca roku) prowadzone są na dotychczasowych zasadach, a to budzi obawy o ich skuteczność, jeżeli okaże się, iż nowe przepisy wykonawcze będą inne. W przypadku złożenia odwołania przez daną organizację, otwarcie punktu może być zablokowane.
„Rzeczpospolita" informowała również, że wciąż brakuje przepisów wykonawczych w sprawie sposobu udzielania i dokumentowania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Zgodnie z nowelizacją, do ich wydania zobowiązany jest Minister Sprawiedliwości. Dodatkowo wskazano na budzące wątpliwości zapisy projektowanego rozporządzenia m.in. w zakresie wymaganego wyposażenia pomieszczenia, w którym udzielane są porady.
MS: zdążymy z rozporządzeniem
Zastępca RPO Stanisław Trociuk wystąpił więc w listopadzie do Ministra Sprawiedliwości z pytaniem, na jakim etapie są te akty wykonawcze. Poprosił też o odniesienie się do sygnalizowanych w naszym artykule zastrzeżeń.