Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.03.2018 11:44 Publikacja: 19.03.2018 11:37
Zhou Xiaochuan, Prezes Ludowego Banku Chin. Fot. Nelson Ching
Foto: Bloomberg
Zhou był jednym z najważniejszych bankierów centralnych świata, a przy tym osobą mało rozpoznawalną poza Chinami. Kierując Ludowym Bankiem Chin stawiał on czoło wielu wyzwaniom, w tym światowemu kryzysowi oraz bańkom na chińskich rynkach. Gdy w grudniu 2002 r. zaczynał swoje rządy w banku centralnym, PKB Chin wynosiło nieco ponad 1 bln dolarów i było mniejsze od PKB Włoch. Obecnie chiński PKB przekraczał 12 bln dolarów, a Chiny są na drodze, by wyprzedzić USA i stać się największą gospodarką świata. Niewątpliwym sukcesem Zhou jest również to, że za jego rządów juan został zaliczony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do grona globalnych walut rezerwowych. Było to skutkiem m.in. liberalizowania przez chiński bank centralny regulacji finansowych oraz polityki kursowej. Cieniem na dokonaniach Ludowego Banku Chin za rządów Zhou kładzie się jednak to, że zadłużenie w gospodarce Państwa Środka sięgnęło 260 proc. PKB, co może w przyszłości grozić wybuchem kryzysu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzeni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas