Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.03.2018 21:00 Publikacja: 28.03.2018 21:00
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Mieszkańcy państw strefy euro już od 2001 roku cieszą się niskimi opłatami za przelewy w strefie euro. Płacą niewiele lub nic nie płacą za transfery w euro dokonywane nie tylko wewnątrz ich kraju, ale w całej strefie euro. Inaczej jest w pozostałych państwach UE, gdzie te opłaty nie są niczym uregulowane.
Akurat w Polsce są relatywnie niskie, bo średnio wynoszą ok. 1,5 euro za 100 euro przelewu. Ale np. w Bułgarii sięgają 20 euro. Teraz ma się to zmienić, bo Komisja Europejska zaproponowała w środę zmiany w rozporządzeniu o płatnościach transgranicznych. – Dla przelewów w euro dokonywanych między bankami państw UE, niezależnie od tego, czy są one w strefie wspólnej waluty czy nie, opłaty nie będą mogły być wyższe niż za przelewy krajowe w krajowej walucie – wyjaśnia Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Według niego dla banków nie stanowi to problemu technicznego, bo mają one pełen dostęp do stworzonej na potrzeby wspólnej waluty infrastruktury płatniczej. I na przykład Szwecja, jako jedyny kraj spoza strefy euro, od lat z tego korzysta. W związku z tym koszt przelewu w euro wynosi zero, czyli tyle samo, ile koszt przelewu w koronach szwedzkich. Oznacza to, że systemy bankowe, które z tego nie skorzystały, robiły to celowo, żeby zarabiać dodatkowo na przelewach zagranicznych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rynek bankowy przechodzi rewolucję pokoleniową. Do 2035 roku, cyfrowo biegłe pokolenia Z i Alfa będą stanowić zn...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Spółki podpisały term sheet, co jest kolejnym krokiem w przygotowaniu przyszłej transakcji i zacieśnieniem wsp...
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański...
Dla kogo korzystne jest kolejne orzeczenie unijnego trybunału w sprawie rozliczeń frankowiczów i banków? ZBP prz...
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzeni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas