Reklama
Rozwiń

Tańsze płatności bankowe w europejskiej walucie

Będziemy mniej płacić za przelewy i płatności w innych krajach UE. Komisja Europejska proponuje obniżenie bankowych opłat.

Publikacja: 28.03.2018 21:00

Tańsze płatności bankowe w europejskiej walucie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Mieszkańcy państw strefy euro już od 2001 roku cieszą się niskimi opłatami za przelewy w strefie euro. Płacą niewiele lub nic nie płacą za transfery w euro dokonywane nie tylko wewnątrz ich kraju, ale w całej strefie euro. Inaczej jest w pozostałych państwach UE, gdzie te opłaty nie są niczym uregulowane.

Akurat w Polsce są relatywnie niskie, bo średnio wynoszą ok. 1,5 euro za 100 euro przelewu. Ale np. w Bułgarii sięgają 20 euro. Teraz ma się to zmienić, bo Komisja Europejska zaproponowała w środę zmiany w rozporządzeniu o płatnościach transgranicznych. – Dla przelewów w euro dokonywanych między bankami państw UE, niezależnie od tego, czy są one w strefie wspólnej waluty czy nie, opłaty nie będą mogły być wyższe niż za przelewy krajowe w krajowej walucie – wyjaśnia Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Według niego dla banków nie stanowi to problemu technicznego, bo mają one pełen dostęp do stworzonej na potrzeby wspólnej waluty infrastruktury płatniczej. I na przykład Szwecja, jako jedyny kraj spoza strefy euro, od lat z tego korzysta. W związku z tym koszt przelewu w euro wynosi zero, czyli tyle samo, ile koszt przelewu w koronach szwedzkich. Oznacza to, że systemy bankowe, które z tego nie skorzystały, robiły to celowo, żeby zarabiać dodatkowo na przelewach zagranicznych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama