Tańsze płatności bankowe w europejskiej walucie

Będziemy mniej płacić za przelewy i płatności w innych krajach UE. Komisja Europejska proponuje obniżenie bankowych opłat.

Publikacja: 28.03.2018 21:00

Tańsze płatności bankowe w europejskiej walucie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Mieszkańcy państw strefy euro już od 2001 roku cieszą się niskimi opłatami za przelewy w strefie euro. Płacą niewiele lub nic nie płacą za transfery w euro dokonywane nie tylko wewnątrz ich kraju, ale w całej strefie euro. Inaczej jest w pozostałych państwach UE, gdzie te opłaty nie są niczym uregulowane.

Akurat w Polsce są relatywnie niskie, bo średnio wynoszą ok. 1,5 euro za 100 euro przelewu. Ale np. w Bułgarii sięgają 20 euro. Teraz ma się to zmienić, bo Komisja Europejska zaproponowała w środę zmiany w rozporządzeniu o płatnościach transgranicznych. – Dla przelewów w euro dokonywanych między bankami państw UE, niezależnie od tego, czy są one w strefie wspólnej waluty czy nie, opłaty nie będą mogły być wyższe niż za przelewy krajowe w krajowej walucie – wyjaśnia Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Według niego dla banków nie stanowi to problemu technicznego, bo mają one pełen dostęp do stworzonej na potrzeby wspólnej waluty infrastruktury płatniczej. I na przykład Szwecja, jako jedyny kraj spoza strefy euro, od lat z tego korzysta. W związku z tym koszt przelewu w euro wynosi zero, czyli tyle samo, ile koszt przelewu w koronach szwedzkich. Oznacza to, że systemy bankowe, które z tego nie skorzystały, robiły to celowo, żeby zarabiać dodatkowo na przelewach zagranicznych.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem