HNA Group to jeden z największych chińskich konglomeratów. W Deutsche Banku posiada blisko 8 proc. udziałów. Innymi dużymi udziałowcami banku są m.in. BlackRock, Vanguard, Goldman Sachs, a także norweski fundusz inwestycyjny i inwestorzy z Kataru.
Informacje, że chińska spółka planuje sprzedać swój pakiet, jako pierwszy opublikował „The Wall Street Journal”. Według aktualnej ceny akcji Deutsche Banku udział ten jest wart około 1,5 miliarda euro. Nie jest jednak jasne, w jaki sposób HNA sprzeda pakiet, który kontroluje za pomocą szeregu złożonych instrumentów pochodnych. Według planów operacja ma potrwać nawet do 18 miesięcy.
Jak podaje źródło, decyzja ta jest spowodowana naciskami rządu w Pekinie aby HNA skupił się na podstawowej działalności w branży linii lotniczych. Chiński konglomerat, który przez pewien czas posiadał nawet blisko 10 proc. udziałów w Deutsche Banku, prawdopodobnie sprzeda swój pakiet ze stratą, ponieważ notowania Deutsche Banku spadły o około 40 proc. od początku 2017 r., a wtedy HNA po raz pierwszy ujawnił swoje zaangażowanie w akcjonariacie banku.
Sprzedaż blisko 8 proc. akcji niemieckiego pożyczkodawcy stanowi okazję dla innych strategicznych nabywców. Cerberus Capital, amerykańska grupa private equity, jest już czołowym udziałowcem w Deutsche Banku, a także posiada duży pakiet w konkurencyjnym Commerzbanku. Spowodowało to spekulacje, że może dążyć do połączenia tych dwóch spółek.
HNA Group planuje również sprzedaż innych aktywów, takich jak dystrybutor technologii Ingram Micro, który został zakupiony w 2016 r., za 6 mld dolarów, czy szwajcarski przewoźnik ładunku Swissport International. – Dążymy do usprawnienia naszej strategii, aby skoncentrować się na naszych podstawowych działaniach lotniczych, turystycznych i logistycznych, poprawić naszą działalność i wzmocnić nasz bilans – powiedział rzecznik HNA dla „The Wall Street Journal”.