KNF: informacje o wakacjach kredytowych powinny trafiać do BIK

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że dane o klientach korzystających z wstrzymania płatności rat powinny trafiać do Biura Informacji Kredytowych, także ze względu na bezpieczeństwo systemu finansowego.

Aktualizacja: 04.05.2020 16:53 Publikacja: 04.05.2020 16:45

KNF: informacje o wakacjach kredytowych powinny trafiać do BIK

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami i wątpliwościami, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że brak jakichkolwiek przesłanek merytorycznych lub prawnych, dla których obecne działania pomocowe realizowane w dobie pandemii przez podmioty nadzorowane – w szczególności banki – w zakresie wakacji kredytowych miałyby nie podlegać raportowaniu przez kredytodawców do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK)” – podał dzisiaj UKNF.

Kilka dni temu Rzecznik Finansowy wystąpił do BIK i Związku Banków Polskich o wyjaśnienia dotyczące odnotowywania faktu skorzystania z wakacji kredytowych w rejestrze BIK. Zdaniem Rzecznika Finansowego banki nie powinny raportować informacji o wzięciu wakacji kredytowych, czyli czasowego zawieszenia spłat rat, do BIK. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której w przyszłości osoby, które skorzystały z odroczenia kredytu, dostaną gorsze warunki kredytu niż pozostali klienci.

UKNF argumentuje, że zgodnie z art. 105 ust. 4i Prawa bankowego kredytodawcy zobowiązani są do przekazywania do BIK nie tylko informacji negatywnych o zobowiązaniach swoich klientów, ale także danych o aktualnym stanie tych zobowiązań lub ich zmianie. Dla właściwego funkcjonowania systemu niezbędne jest zachowanie ciągłości przekazywania informacji do BIK i ich aktualizacji.

„Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych w okresie pandemii jest elementem wsparcia dla kredytobiorców regularnie spłacających swoje zobowiązania i nie powinna mieć ona w przyszłości, o ile nie będą zachodziły inne okoliczności związane z brakiem terminowego regulowania zobowiązań, negatywnego przełożenia na pozycję klienta w jego relacjach z kredytodawcami” – dodał UKNF.

W odniesieniu do braku negatywnych konsekwencji związanych ze skorzystaniem przez klienta z wakacji kredytowych Biuro Informacji Kredytowej wypowiedziało się w komunikacie z dnia 27 marca.

UKNF podkreśla, że dane gromadzone przez BIK wykorzystywane są nie tylko w kontekście pojedynczego kredytobiorcy czy kredytodawcy, ale również analizowane są pod kątem stopnia bezpieczeństwa i stabilności całego systemu finansowego. Kompletność, wiarygodność i aktualność tych danych przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania i stabilności sektora finansowego.

Banki
OZE, magazyny energii, wodór i wychwytywanie CO2 na celowniku EBOR w Polsce
Banki
SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi
Banki
Dobre wyniki gigantów finansowych z Wall Street
Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego