Rok temu, po wybuchu pandemii, obawiano się, że amerykańskie banki będą miały problem z dużym wzrostem niespłacanych pożyczek. Te obawy się na razie nie spełniły. Agencja Bloomberga zauważa natomiast, że banki zaczynają mieć inny problem z pożyczkami – spadający popyt na kredyty.

Mniejszy popyt na pożyczki widać m.in. w raportach wynikowych banków. Wells Fargo udzielił w pierwszym kwartale o 15 proc. mniej pożyczek niż w takim samym okresie rok wcześniej. JPMorgan Chase, największy amerykański bank, pożyczył o 4 proc. mniej. Udzielone przez niego kredyty były w pierwszym kwartale warte 44 proc. depozytów, gdy np. rok wcześniej – 57 proc. Według danych Rezerwy Federalnej pożyczki udzielone przez 25 największych banków w USA zmniejszyły się w zeszłym roku o 8 proc. Różnica pomiędzy wielkością udzielonych kredytów a możliwościami ich udzielania przez banki była wówczas największa od 36 lat.

Spadek popytu na pożyczki w USA to skutek rządowej stymulacji. Spółki mogły bowiem korzystać z preferencyjnych kredytów oferowanych im przez rząd, dawanych na lepszych warunkach niż pożyczki oferowane w bankach. Do obywateli trafiały natomiast czeki stymulacyjne. Ograniczenia związane z pandemią przyczyniły się do tego, że możliwości wydawania pieniędzy się zmniejszyły. Rosły więc oszczędności Amerykanów, a wielu z nich skorzystało z okazji, by zmniejszyć swoje zadłużenie.

– Konsumenci mieli tak dużo pieniędzy, że spłacali zadłużenie na kartach kredytowych. Na ich rachunkach bankowych było o 2 bln dol. więcej gotówki niż przed pandemią. Coś podobnego było widoczne również po stronie biznesowej, gdzie spółki korzystały z możliwości zdobywania dużego finansowania na rynkach, by zebrać bardzo dużo gotówki. Gdy ją zbierają, to spłacają pożyczki. Ale to nie jest zła wiadomość – stwierdził Jamie Dimon, prezes JPMorgan Chase.

Mimo spadającego popytu na pożyczki amerykańskie banki ogłaszały w ostatnich dniach wyniki za pierwszy kwartał, które zazwyczaj były lepsze od prognoz. Do wzrostu ich zysków mocno przyczyniały się ich działy bankowości inwestycyjnej.