Rynek obligacji to de facto rynek kredytowy. Kupno obligacji to swoiste udzielenie kredytu emitentowi. W sytuacji, gdy emitentem jest skarb państwa ryzyko niewypłacalności jest mniejsze niż w przypadku przedsiębiorstw. Przyjmuje się, że obligacje skarbowe chronią inwestorów przed ryzykiem utraty kapitału oferując jednak mniejsze wynagrodzenie (rentowność) niż inne instrumenty.
Na rynku obligacji dostępnych dla dużych podmiotów można wybierać na przykład pomiędzy obligacjami rządu polskiego lub rządu niemieckiego. Obligacje Niemiec są uważane za bezpieczniejsze ale oferują mniejszą rentowności. Różnica w rentowności pomiędzy obligacjami o tym samym terminie zapadalności - nazywana na rynku spreadem - pokazuje premię za ryzyko inwestowania w bardziej ryzykowne aktywa.
[wyimek]Aktualnie obserwujemy wzmożone zakupy obligacji przez inwestorów indywidualnych szukających bezpiecznej przystani dla swoich oszczędności.[/wyimek]
Na rynku polskich obligacji ta premia w ostatnim czasie systematycznie rośnie. Powodem są zakłócenia płynności rynku Przekłada się to na rynkową cenę pieniądza, a to z kolei wyznacza koszt finansowania pozycji w bankach, i tym samym opłacalność inwestycji. Kulminacja wzrostów stawek WIBID/WIBOR miała miejsce w czasie, gdy kilka europejskich banków było na skraju utraty płynności finansowej. Od tego czasu WIBOR 3M (trzymiesięczny) cały czas utrzymuje się na rekordowych dla naszych warunków poziomach.
[srodtytul]KOSZT FINANSOWANIA[/srodtytul]