Właściciele Meritum Banku planują sprzedaż 4 mln 570 tys. akcji i pozyskać ok. 137 mln zł. – Po emisji liczba tych walorów wzrośnie do 10,5 mln – mówi Marek Witkowski, prezes Copernicus Securities.

To oznacza, że nowi właściciele finansowi, bo do nich głównie kierowana jest oferta, obejmą mniej niż 45-proc. udział w kapitale banku. Jeden zapis na akcje ma być nie mniejszy niż 5 mln zł. Jeden akcjonariusz będzie mógł nabyć walory stanowiące do 10 proc. głosów na WZA banku. Meritum ma zadebiutować na NewConnect pod koniec lipca. Do piątku trwa budowanie księgi popytu.

Z prezentacji, którą potencjalnym inwestorom przedstawiał członek rady nadzorczej banku Sławomir Lachowski (były prezes BRE) wynika, że bank miał w 2009 r. 36,3 mln zł straty. W tym roku ma ona wzrosnąć do 47,1 mln zł. Meritum będzie jeszcze na minusie w 2011 r., a od kolejnego roku ma być zyskowny. W 2013 r. zysk ma przekroczyć 100 mln zł.

Na koniec 2009 roku kapitał akcyjny był na poziomie 145 mln zł. Lachowski tłumaczył inwestorom, że w tym roku bank potrzebuje 110 mln zł dodatkowego kapitału, a w przyszłym 150 mln zł. Według zapowiedzi prawdopodobnie w 2011 r. odbyłaby się emisja z prawem poboru na kwotę 200 – 250 mln zł. Według planów na koniec tego roku kapitał akcyjny ma wynosić już 270,2 mln zł, a w kolejnym ma urosnąć do 420,2 mln zł. 

Jak wynika z naszych informacji, w memorandum, które otrzymali potencjalni zainteresowani akcjami, nie ma wyników banku po I kwartale. Bank podał jedynie, że na koniec maja jego kapitał podstawowy wyniósł 178 mln zł. Po odjęciu m.in. strat z lat ubiegłych wynoszących 89 mln zł i za pięć miesięcy tego roku (-7,7 mln zł) kapitał własny to ok. 81 mln zł.

Według Copernicusa wśród zainteresowanych akcjami Meritum Banku są głównie fundusze emerytalne oraz fundusze inwestycyjne. Kupno przez OFE akcji banku oznaczałoby, że po raz pierwszy weszłyby w posiadanie walorów notowanych na NewConnect. Muszą jednak wcześniej rozwiać wątpliwości prawne. – Istnieją wątpliwości, czy możemy kupić akcje imienne. Zanim spółka zadebiutuje, jej akcje będą nienotowane i do tego imienne – mówi jeden z zarządzających.