Ostre polskie „nie”

Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Publikacja: 24.06.2010 03:23

Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

[b]Rz: Co oznaczałoby dla polskich banków umożliwienie transferu aktywów w ramach grup finansowych?[/b]

[b]Stanisław Kluza: [/b]Komisja Europejska proponuje wprowadzenie swobodnego transferu aktywów wewnątrz grupy, tj. umożliwienie wewnątrz grupy transakcji na zasadach nierynkowych, uzasadnionych działaniem w „interesie grupy”. Transakcje mogłyby się odbywać z pokrzywdzeniem córek działających na rynkach goszczących. Nadzór krajowy nie miałby możliwości zablokowania transferu aktywów z nadzorowanych podmiotów i straciłby wpływ na poziom płynności, a w perspektywie także zachowanie wypłacalności krajowych instytucji finansowych. W przypadku kłopotów „matki” sprzyjałoby to zarażeniu zdrowych córek i umożliwiłoby przeniesienie kosztów fiskalnych upadku matki do innego kraju.

[b]Czy jest szansa zablokowania tego pomysłu? Kto poza Polską jest przeciw, kto lobbuje za?[/b]

Im gorsza w danym kraju kondycja systemu bankowego, tym większe poparcie dla propozycji Komisji Europejskiej. Chociaż presja ze strony dużych grup bankowych jest silna, to mamy nadzieję, że uda się znaleźć równowagę między rentownością grup a bezpieczeństwem rynków goszczących. Wątpliwości wysuwa m.in. Wielka Brytania czy Czechy i Słowacja.

[b]Czy analizując rozwiązania dotyczące transferu aktywów, proponowane przez Komisję, projekt przejęcia BZ WBK przez PKO BP powinien być traktowany priorytetowo? [/b]

Obecność zagranicznego kapitału w systemie bankowym to duża korzyść, ale w okresie zawirowań taka struktura rynku oznacza zagrożenia związane przede wszystkim z ryzykiem wycofania kapitału. W czasie ostatniego kryzysu koncentrowaliśmy się na uniknięciu przenoszenia problemów europejskich instytucji do Polski, na zapewnieniu naszym bankom finansowania. Byliśmy skuteczni, bo mieliśmy narzędzia, których po zmianach może zabraknąć.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem