Bankier-demaskator znów w areszcie

Szwajcarska policja zatrzymała i przesłuchała byłego bankiera skazanego wcześniej za złamanie tajemnicy bankowej

Publikacja: 20.01.2011 20:00

Bankier-demaskator znów w areszcie

Foto: Bloomberg

Prokurator Peter Pellegrini oświadczył w czwartek, że władze mają 48 godzin na podjęcie decyzji, czy są podstawy do trzymania dużej w areszcie Rudolfa Elmera. Decyzja będzie zależeć od zebranego materiału dowodowego, a także od ryzyka ucieczki zatrzymanego ze Szwajcarii.

Wcześniej prokuratura potwierdziła, że jest przesłuchiwany, ale odmówiła podania wszelkich szczegółów. Zatrzymanie ma wyraźny związek z przekazaniem portalowi WikiLeaks dwóch płyt CD z danymi klientów banku.

Policja zatrzymała Elmera w środę wieczorem, w kilka godzin po uznaniu go przez sąd w Zurychu za winnego złamania tajemnicy bankowej poprzez przekazanie danych o klientach banku i grożenie pracownikom banku Julius Baer.

Rudolf Elmer był sądzony za ujawnienie w 2002 r. pierwszej listy danych o klientach, którzy uchylali się od płacenia podatków, deponując swe pieniądze na kontach w rajach podatkowych. Sam pracował w oddziale banku Julius Baer na Kajmanach. W 2005 r. spędził 30 dni w areszcie, a prokuratura gromadziła dowody, nie związane wówczas z przekazaniem tajnych danych witrynie WikiLeaks.

Sąd skazał go na grzywnę 7200 franków z zawieszeniem na 2 lata, bez uzasadnienia, które przedstawi na piśmie. Oskarżycielka domagała się 8 miesięcy aresztu i 2 tys. franków grzywny. Obrona ma 10 dni na złożenie apelacji od dość łagodnego werdyktu.

Rudolf Elmer mieszka z żoną Heidi i córką w wiosce pod Zurychem. Według relacji jego żony, policja miała nakaz rewizji w domu i zatrzymania bankiera.

Lucius Blattner, którego kancelaria reprezentowała Elmera na środowej rozprawie ogłosił, że będzie ona nadal reprezentować go w dalszym postępowaniu prawnym.

Jack Blum, prawnik z Waszyngtonu, zatrudniany kiedyś przez Kongres USA do prowadzenia postępowań wyjaśniających, także dawny doradca Elmera jest zaskoczony i zdumiony ponownym zatrzymaniem bankiera. — Szwajcarzy są wściekli z powodu uwagi, jaką poczynania Elmera zwróciły na ich system tajemnicy. Jego zdaniem ta uwaga jest w pełni uzasadniona.

Zasada tajemnicy bankowej pozwoliła Szwajcarii stworzyć gałąź zarządzającą majątkiem wartości 2 bilionów dolarów. W ostatnich latach Berno znalazło się na cenzurowanym, w 2009 r. złagodziło przepisy i zgodziło się na współpracę w kwestiach podatkowych. Ustąpiło np. wobec USA, które zażądały ujawnienia danych o kontach Amerykanów w banku UBS. Niemcy kupiły płyty z danymi o oszustach podatkowych i nie ukarały sprawcy kradzieży, a Francja odmówiła wydania go.

Banki
Santander BP zmienia właściciela. Nabywcą jest austriacka grupa
Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne