Spekulacje na temat wycofania się HSBC z polskiego rynku nie milkną. Według informacji jakie pojawiły się w Internecie – we wtorek 10 maja w Londynie miało się odbyć spotkanie zarządu banku z inwestorami pod hasłem - "uczynić HSBC lepszym, niekoniecznie większym bankiem". Prezes instytucji miał na nim przedstawić plan likwidacji biznesu w Polsce.

Jak dowiedziała się „Rz" – takie wydarzenie nie miało miejsca. Bank w dalszym ciągu odmawia komentowania informacji w tej sprawie.

Jedyną oficjalną i potwierdzoną wiadomością, jest zaplanowane na środę, 11 maja spotkanie zarządu z inwestorami, w celu zaprezentowania strategii banku. – HSBC jako spółka giełdowa organizuje tego typu spotkania cyklicznie – odpowiedziano nam w biurze prasowym polskiego oddziału banku. Spotkanie nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że od początku tego roku w zarządzie HSBC zasiadają nowi członkowie - Stuart Gulliver, dyrektor zarządzający oraz Douglas Flint prezes zarządu.

Wspomniana konferencja odbędzie się w Londynie od godz. 9.00 do 18.30.

Istnieje nawet możliwość wysłuchania spotkania i zadawania pytań przez Internet. W tym celu należy zarejestrować się na globalnej stronie instytucji, klikając uprzednio w zakładkę relacji inwestorskich.

Kilkanaście dni temu HSBC zamknął bank detaliczny w Rosji. Spekuluje się, że ten sam los spotka jego placówki w Polsce, Peru i Chile. Taką informację podała ostatnio telewizja Sky News na swoich stronach internetowych, powołując się na anonimowe źródła.

HSBC w Polsce skupia się na obsłudze dużych przedsiębiorstw oraz zamożnych klientów indywidualnych. W ostatnim czasie kilku Polaków odeszło z pracy w HSBC w Londynie – m.in. Bartłomiej Dmitruk, dyrektor bankowości inwestycyjnej na nowe rynki (przeszedł do Espirito Santo), czy Maciej Barański, analityk bankowy (obecnie pracuje w DM BZ WBK).

We wcześniejszym okresie z pracy w polskiej filii HSBC zrezygnowali m.in. Jan Woźniak, członek zarządu i dyrektor skarbu (zaczął własną działalność szkoleniową), oraz Artur Pietrzak, wiceprezes HSBC Securities (ostatnio pracował w DM IDMSA).