Chodzi o pieniądze z programów regionalnych, które województwa wydzieliły na preferencyjne pożyczki i poręczenia dla firm. Dotychczas były one udzielane tylko przez specjalne fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Teraz to się zmieni, bo już tylko na publikację czeka nowe rozporządzenie minister rozwoju regionalnego, które usankcjonuje poszerzenie kręgu podmiotów udostępniających te środki przedsiębiorcom między innymi o banki i instytucje kredytowe i finansowe.
Regiony za bankami
O zmianę zabiegały przede wszystkim regiony, które wdrażają unijną inicjatywę JEREMIE. Jej celem jest ułatwienie dostępu do kapitału dla mikro-, małych i średnich firm w postaci pożyczek i poręczeń udzielanych przez pośredników finansowych. Ci z kolei są wybierani w konkursach przez menedżera funduszy, który otrzymał środki z programów regionalnych na zwrotne wsparcie dla firm.
Regionów korzystających z JEREMIE jest sześć. W pięciu w nich rolę menedżera funduszy, który wybiera pośredników, odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego, a na Kujawach jest to Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. To Pomorze i Wielkopolska najbardziej zabiegały o dopisanie do listy banków. – Chcieliśmy, aby do systemu dystrybucji tych pieniędzy włączyć wszystkie podmioty, które mogą nimi obracać z korzyścią dla przedsiębiorców – tłumaczy Jan Szymański, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych w Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim.
– Pierwotnie postulowana zmiana dotyczyła jedynie poszerzenia kręgu pośredników finansowych, którzy będą mogli udzielać pomocy w ramach inicjatywy JEREMIE. Zgłosiły ją władze województw zaangażowane w jej realizację – potwierdza Marceli Niezgoda, wiceminister rozwoju regionalnego. – Ostatecznie zdecydowaliśmy o wprowadzeniu zmian skutkujących rozszerzeniem katalogu podmiotów, które będą udzielały preferencyjnych pożyczek i poręczeń we wszystkich regionach – dodaje.
Oznacza to, że banki będą mogły również udzielać pomocy zwrotnej w pozostałych regionach, które nie realizują inicjatywy JEREMIE, ale także oferują pożyczki, tyle że za pośrednictwem instytucji bezpośrednio wybranych przez marszałków.