Efektem dochodzenia regulatora FSA (Financial Services Authority) może być wszczęcie odrębnego śledztwa przez urząd SFO (Serious Fraud Office). Dochodzeniem FSA objętych jest m. in. czterech byłych i obecnych pracowników banku w tym dyrektor finansowy Chris Lucas.
FSA koncentruje się na prowizjach wypłaconych przez Barclaysa za dwie transze kapitałowe uzyskane przez bank w okresie kryzysu na rynkach finansowych, gdy dwie inne duże brytyjskie grupy zostały uratowane przed upadkiem z pieniędzy podatnika, a kilka banków hipotecznych sprzedanych.
W czerwcu 2008 r. Barclays zgromadził 4,5 mld funtów od inwestorów z Kataru i japońskiego banku Sumitomo, zaś w listopadzie tego samego roku dalsze 7,1 mld funtów z Kataru, Abu Dhabi i własnych udziałowców.
Transakcje te były krytykowane przez udziałowców banku, którzy stracili na zwiększeniu puli akcji i byli niezadowoleni z warunków zaoferowanych przez bank nowym inwestorom, stwiających ich w uprzywilejowanym położeniu. Kontrowersje wzbudziły też prowizje w wys. 4,2 proc. w proporcji do zgromadzonego kapitału, gdy standardowa stawka wynosi 3 proc.
Prowizję otrzymała Qatari Investment Authority - rządowa katarska agencja inwestycyjna, która pośredniczyła w uzyskaniu katarskich funduszy na rekapitalizację banku.