Jak wskazują analitycy KNF, w 2013 r. banki planują powiększyć portfele kredytowe sektora niefinansowego, w szczególności rozwinąć poziom należności od sektora przedsiębiorstw. Nie będzie to jednak proste zadanie. Ze względu na obserwowane spowolnienie gospodarcze spowodowane m.in. negatywną reakcją gospodarstw domowych i sektora przedsiębiorstw na brak perspektywy szybkiej poprawy koniunktury gospodarczej, prawdopodobnie nie wszystkie banki będą mogły zrealizować swoje zamierzenia zgodnie z wytyczonymi planami. Podobnie było w zeszłym roku, kiedy to banki prognozowały znacznie większy wzrosty, które ostatecznie udało się zrealizować tylko w niewielkim stopniu. W takiej sytuacji analitycy KNF prognozują, że w bieżącym roku łączny zysk netto polskich banków właściwie nie zmieni się w porównaniu z rokiem ubiegłym.

- Z prognoz banków wynika, iż na koniec 2013 roku wypracowany wynik netto będzie na podobnym poziomie jak na koniec 2012 roku (niższy jedynie o 0,2 proc.), przy czym wzrost wyniku planuje ponad połowa ankietowanych banków – czytamy w komunikacie KNF.

Według planów banków współczynnik wypłacalności dla całej grupy krajowych banków komercyjnych wzrośnie z 14,8 procent do 14,9 procent. Współczynnik Tier 1 według planów banków wyniesie 13,5 procent na koniec 2013 roku wobec 13,1 na koniec 2012 roku.

Tylko osiem spośród badanych banków planuje wypłacić dywidendę z zysku za 2012 rok.

-  Banki chcą zwiększyć portfele kredytowe sektora niefinansowego, a zwłaszcza wesprzeć firmy, ale ze względu na spowolnienie gospodarcze nie wszystkim zapewne uda się ten plan zrealizować – wskazują analitycy KNF. Planują także dalszą dywersyfikację źródeł finansowania, zmniejszając zależność od swoich grup kapitałowych, podała w komunikacie Komisja.