Z przesłanych w tym tygodniu do sądu na Manhattanie dokumentów prokuratury wynika, że suma jakiej domaga się rząd federalny podwoiła się. Jeszcze niedawno mówiono o 864 milionach dolarów kary. Władze postanowiły jednak powiązać jej wysokość nie z osiągniętym przez bank zyskiem, ale z wartością operacji finansowych z udziałem feralnych kredytów. Chodzi przede wszystkim o pożyczki udzielone przez firmę Countrywide Financial, które Bank of America przejął w okresie nieruchomościowej hossy. Sąd federalny orzekł, że bank zdając sobie sprawę z tego, że część kredytów jest niewypłacalnych, sprzedał je dwom konsolidatorom hipotecznym – Fannie Mae i Freddie Mac. Proces sądowy znajduje się obecnie na etapie ustalania wysokości kary.

Bank of America zapowiedział walkę o zmniejszenie kary, bo straty poniesione przez partnerów BoA są nawet mniejsze niż 864 miliony dolarów.

- Żądanie (prokuratury) nie pozostaje w żadnym związku z rzeczywistą działalnością Countrywide, która miała miejsce zanim Bank of America przejął tę spółkę. Już wkrótce odpowiemy na wniosek prokuratury i przedstawimy fakty  – oświadczył rzecznik BoA Lawrence Grayson. Bank of America przejął znajdujący się na granicy niewypłacalności Countrywide w 2008 roku za ok. 4 miliardy dolarów. Nie doszło jednak do transakcji gotówkowej. Zmiana właściciela odbyła się w trybie konwersji akcji.

Bank of America to nie jedyna instytucja finansowa pociągnięta do odpowiedzialności za nadmuchiwanie spekulacyjnej bańki. Zobowiązania finansowe JP Morgan Chase po zawarciu całego szeregu ugód z władzami regulacyjnymi i poszkodowanymi klientami osiągnęły już wartość 13 miliardów dolarów. Bank inwestycyjny odpowiada przede wszystkim za sprzedawanie klientom instrumentów finansowych zabezpieczonych pożyczkami hipotecznymi wysokiego ryzyka, udzielanymi masowo w okresie nieruchomościowej hossy. Przyczyniło się to do upadku rynku nieruchomości i załamania całego sektora finansów.

Znaczne rezerwy gotówkowe na kary i odszkodowania w toczących się sprawach poczyniły także między innymi Credit Suisse i Wells Fargo.