Banki podzielone w sprawie karty

Do końca października prezesi mają złożyć deklaracje, czy są zainteresowani powołaniem polskiej karty płatniczej oraz unii bankomatowej.

Publikacja: 22.10.2015 22:00

Banki podzielone w sprawie karty

Foto: 123RF

List intencyjny w tej sprawie został wysłany przez Związek Banków Polskich do prezesów 9 października. Deklaracja na tak oznacza gotowość banku do współfinansowania analizy tego projektu, która ma być zlecona zewnętrznej firmie. Zakłada się, że wybór doradcy nastąpiłby do końca roku, a raport powstałby do końca marca. Jednak z naszych informacji wynika, że banki prezentują w tej sprawie różne stanowiska. Część bankowców jest niezadowolona, że w jednym projekcie połączono stworzenie unii bankomatowej i powołanie krajowej karty płatniczej, bo o ile pierwszy pomysł ma szersze grono zwolenników, o tyle drugi budzi zdecydowanie więcej wątpliwości. Unia bankomatowa pozwoliłaby np. na ograniczenie kosztów utrzymywania sieci tych urządzeń. – Obecnie w tej samej galerii handlowej obok siebie jest często pięć–sześć bankomatów różnych banków, które trzeba obsługiwać, serwisować, co wiąże się z kosztami, a porozumienie pozwoliłoby zostawić tylko jeden wspólny, koszt byłby zaś dzielony. To na początek. Potem taka współpraca mogłaby się nawet przerodzić w stworzenie jakiejś wspólnej spółki do zarządzania bankomatami – mówi jeden z bankowców.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego