Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi

Pod sankcjami USA jest już 40 największych banków Rosji stanowiących 90 proc. kapitału bankowego kraju. Banki świata, nawet te z przyjaznych Rosji krajów, z obawy przed wtórnymi sankcjami, odmawiają obsługi rosyjskich osób i firm, i zamykają ich konta. Rosjanom pozostaje ryzykowna szara strefa.

Publikacja: 11.04.2024 21:34

S

S

Foto: Bloomberg

Po zaostrzeniu pod koniec 2023 roku przez Biały Dom reżimu sankcji wtórnych banki w zaprzyjaźnionych z Rosją krajów gwałtownie zwiększyły liczbę odmów dokonania rosyjskich płatności. Szef VTB Andrey Kostin mówił o tym na kongresie Stowarzyszenia Banków Rosyjskich.

Optymizmu brak, zagranica odwraca się od Rosji

„Sytuacja rozwija się dynamicznie i niestety nie napawa optymizmem. Migawka na dziś – sankcjami SDN (Specially Designated Nationals and Blocked Persons List — czarna lista departamentu finansów USA — red.) objętych jest ponad 40 rosyjskich banków. Stanowi to 90 proc. kapitału bankowego Rosji. Liczba banków zagranicznych gotowych kontynuować z nami współpracę stale maleje. Po zaostrzeniu pod koniec ubiegłego roku (przez Biały Dom — red.) systemu sankcji wtórnych, gwałtownie wzrosła liczba odmów dokonania płatności w drodze kontroli zgodności. Przy czym banki odmawiają bez wyjaśnienia powodów. Dotyczy to przede wszystkim banków zaprzyjaźnionych jurysdykcji” – przyznał Andriej Kostin, prezes objętego sankcjami banku państwowego VTB (drugi bank Rosji po Sbierbanku).

Czytaj więcej

Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją

- Rosną warunki płatności, rosną prowizje obcych banków, wzrasta ilość wymaganej dokumentacji, zwłaszcza w przypadku kluczowych grup produktów – elektroniki, komputerów, maszyn i urządzeń o wysokiej precyzji – dodał Kostin.

Rosjan nie obsługujemy

Jego zdaniem o ile rok temu banki zagraniczne w celu realizacji płatności transgranicznych stanęły przed zadaniem po prostu wykluczenia banków objętych sankcjami SDN z łańcucha szlaków rozliczeniowych i niekorzystania ze SWIFT, to teraz sama geografia staje się centralnym problem.

Jakiekolwiek zaistnienie rosyjskiej lokalizacji czy obywatela w transakcji natychmiast stwarza problemy dla rozliczeń. „Gdy tylko towar trafi do Rosji lub od nas, zapala się lampka „stop”, niezależnie od lojalności konkretnego banku lub jurysdykcji, czy statusu sankcji rosyjskiego uczestnika transakcji” – powiedział Kostin.

Wachlarz rozwiązań, które obecnie sprawdzają się, jest niestety niewielki - przyznał Rosjanin. Jest to albo rozwój własnej infrastruktury płatniczej w krajach trzecich, albo wykorzystanie zrzeszonych banków i różnego rodzaju schematów agencyjnych. W tym ostatnim płatności dokonuje się zarówno w gotówce, jak i kryptowalutach – mówi Kostin.

Szemrani pośrednicy, obieg zamknięty

Modele agencyjne są skuteczne, ale nie zawsze bezpieczne i całkowicie przejrzyste. Duzi eksporterzy z reguły korzystają z sieci zaufanych handlowców. Wszyscy inni, łącznie z największymi bankami, zwracają się do niezależnych firm i pośredników.

Jako przykład własnej infrastruktury płatniczej Kostin podał chińską filię VTB - VTB Shanghai, która działa w całkowicie zamkniętym obiegu i „jest w stanie przejąć funkcje głównego banku rozliczeniowego w juanach do obsługi rosyjsko-chińskiego handlu dwustronnego”.

Jego zdaniem tworzenie banków zrzeszonych w krajach trzecich jest możliwe, jednak ryzyko inwestycyjne i ryzyko wprowadzenia realnej kontroli, biorąc pod uwagę zaostrzenie kontroli transakcji związanych z Rosją, jest bardzo wysokie.

Po zaostrzeniu pod koniec 2023 roku przez Biały Dom reżimu sankcji wtórnych banki w zaprzyjaźnionych z Rosją krajów gwałtownie zwiększyły liczbę odmów dokonania rosyjskich płatności. Szef VTB Andrey Kostin mówił o tym na kongresie Stowarzyszenia Banków Rosyjskich.

Optymizmu brak, zagranica odwraca się od Rosji

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Lista hańby. Największe banki UE wciąż wspierają rosyjską wojnę
Banki
Lepszy początek roku Deutsche Banku, gorszy BNP Paribas
Banki
Saga frankowa drenuje banki. Czy uchwała Sądu Najwyższego coś zmieni?
Banki
Zmiany w zarządzie największego polskiego banku. Nowy wiceprezes PKO
Materiał Partnera
Kredyt Unia to wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?