Millennium zakończył rok 2015 z 10-proc. udziałem w rynku faktoringu i piątą pozycją na liście faktorów zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów (PZF). Wcześniej o dobrych wynikach w tym zakresie informował m.in. Raiffeisen Polbank.

- Tak dobre wyniki udało nam się osiągnąć dzięki rozwojowi oferty produktowej i stałemu podnoszeniu jakości. Wykorzystanie zaawansowanych rozwiązań IT, w tym łatwego w obsłudze systemu internetowego WEB Faktor powoduje, że możliwe jest otrzymanie finansowania już w godzinę od złożenia zlecenia w systemie. Praktycznie 100% klientów faktoringowych Banku Millennium korzysta już z Web Faktora – mówi Tomasz Domagalski, kierujący wydziałem sprzedaży w departamencie faktoringu i finansowania handlu w Banku Millennium.

Rok 2015 był udany dla branży faktoringowej. Łączne obroty firm zrzeszonych w PZF wzrosły o 17,3 proc. wobec 2014 r. i wyniosły ponad 134 mld zł. Motorem wzrostu rynku był dynamiczny rozwój faktoringu eksportowego oraz faktoringu pełnego. Po raz pierwszy od długiego czasu obroty w ramach faktoringu pełnego były wyższe niż w przypadku faktoringu niepełnego.

Faktoring pełny to usługa, w ramach której bank finansuje, rozlicza i realizuje inkaso należności od kontrahentów krajowych, a dodatkowo przejmuje ryzyko niedokonania przez nich spłaty. Dla zgłoszonych przez klienta kontrahentów bank ustala indywidualne limity, do wysokości których przejmuje ryzyko, nawet do 100 proc. wartości nominalnej wierzytelności.

Bank Millennium wskazuje, że nadal będzie kontynuował obrany w 2015 roku kierunek zwiększania udziału faktoringu pełnego, przede wszystkim w formie faktoringu pełnego z ubezpieczeniem. W minionym roku bank zawarł umowę z jednym z największych ubezpieczycieli należności gospodarczych. Dzięki temu, jako jeden z nielicznych faktorów, współpracuje z dwoma ubezpieczycielami. Zdaniem banku pozwoliło to podnieść jakość świadczonych usług, zwiększyć elastyczność finansowania i lepiej trafić w potrzeby klientów.