Domański zastąpił Glapińskiego w Banku Światowym. To umożliwi odwołanie Kurskiego

Minister finansów Andrzej Domański objął stanowisko gubernatora Polski w Banku Światowym. Zmiana została już odnotowana na stronie internetowej BŚ.

Publikacja: 22.12.2023 10:17

Domański zastąpił Glapińskiego w Banku Światowym. To umożliwi odwołanie Kurskiego

Foto: fot. PAP/Leszek Szymański, Fotorzepa/Jerzy Dudek, NBP

Natomiast na stronie polskiej Konstytuanty - do której należymy razem ze Szwajcarią, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Kirgistanem, Serbią, Tadżykistanem, Turkmenistanem oraz Uzbekistanem - jako polski wicedyrektor wykonawczy nadal figuruje Jacek Kurski. Jego szefem jest szwajcarski finansista Dominik Favre. Biuro prasowe BŚ nie odpowiedziało na pytania o obecny status polskiego przedstawiciela w tej instytucji.

Czytaj więcej

Donald Tusk ściąga Jacka Kurskiego z Banku Światowego do Polski

Nie koniec zmian

Zmiana polskiego gubernatora jest konsekwencją uchwały rządowej podjętej przez administrację premiera Donalda Tuska. Zmieniła ona dekret z 1986 r., który wcześniej decydował o obsadzeniu stanowisk w międzynarodowych instytucjach finansowych. O tym, kto będzie zastępcą dyrektora wykonawczego w Banku Światowym decydował prezes Narodowego Banku Polskiego, natomiast przedstawiciela w Międzynarodowym Funduszu Walutowym wyznaczał minister finansów. I minister finansów i prezes NBP reprezentowali Polskę na walnych zgromadzeniach obu instytucji.

Teraz już tylko minister finansów ma uprawnienia do powoływania polskich przedstawicieli we wszystkich międzynarodowych instytucjach finansowych, w których Polska jest akcjonariuszem. Czyli nie tylko w BŚ i MFW — ale również np. w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

Czytaj więcej

Minister finansów tłumaczy się z deficytu. „To na podwyżki dla nauczycieli

Te zmiany otwierają ministrowi finansów drogę do odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska w Waszyngtonie. A w polskiej Konstytuancie może dojść do dalszych zmian personalnych, ponieważ doradcą Jacka Kurskiego jest tam 35-letni Kacper Kamiński, syn Mariusza Kamińskiego. W BŚ zatrudniony jest od lipca 2018 roku. Jest prawnikiem z wykształcenia. Wcześniej pracował jako doradca w Parlamencie Europejskim, na stanowisku doradcy w Komisji Budżetowej Parlamentu.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym