Marta Kightley: Podważanie niezależności prezesa NBP jest zamachem na stabilność

Podważanie niezależności prezesa NBP jest zamachem na stabilność całej architektury. Próba podważenia może wpłynąć na percepcję kraju i stabilność gospodarki, a przez to na kurs złotego – oświadczyła wiceprezeska NBP Marta Kightley w Radiu Maryja.

Publikacja: 19.12.2023 14:15

Prezes NBP Adam Glapiński (P) oraz wiceprezeska NBP Marta Kightley (L)

Prezes NBP Adam Glapiński (P) oraz wiceprezeska NBP Marta Kightley (L)

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Pierwsza zastępczyni prezesa NBP odniosła się na antenie Radia Maryja do narastającego konfliktu we władzach banku centralnego i spekulacjach dotyczących tego, czy rząd Donalda Tuska postawi Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Czytaj więcej

Członek RPP: W konflikcie w NBP nie chodzi o wynagrodzenia, to poważniejsza rzecz

– Bank centralny odpowiedzialny jest za stabilność sektora finansowego. Z racji tego, że jest to kluczowa i ważna rola, to bardzo istotne jest to, aby prezes Narodowego Banku Polskiego i cała instytucja mogli funkcjonować niezależnie. Podważanie niezależności prezesa NBP jest zamachem na stabilność całej architektury. Próba podważenia może wpłynąć na percepcję kraju i stabilność gospodarki, a przez to na kurs złotego – podkreśliła Marta Kightley.

Złoty służy polskiej gospodarce

Ekonomistka przekonuje jednocześnie, że Polska nie powinna przyjmować euro, bo mając swoją walutę, „jesteśmy w stanie dostosowywać politykę monetarną do warunków, jakie obserwujemy w naszej gospodarce”.

Czytaj więcej

Ludwik Kotecki: Strata NBP za 2023 rok wyniesie „grubo ponad” 20 mld zł

– Złoty jest walutą płynną, zmienia się codziennie w zależności od wielu informacji, jest to istotne z perspektywy gospodarki. W momencie kiedy mamy obniżenie koniunktury, to dochodzi do osłabienia złotego, co z kolei pomaga polskiemu eksportowi. Co do zasady, jeżeli koniunktura jest bardzo dobra, gospodarka silnie się rozwija, to złoty się umacnia i to również wpływa na stabilizację koniunktury – wyjaśniła wiceprezeska NBP.

– Kurs złotego zależny jest również od tego, co dzieje się na parach innych walut. Rzeczywiście jest tak, że gdyby doszło do silnego osłabienia złotego, mogłoby to być używane jako argument, iż ta waluta nie służy już więcej gospodarce. Argumentów za tym, żeby złoty dalej służył polskiej gospodarce, jest bardzo dużo i to nie jest tylko silny kurs złotego. Przede wszystkim jest to narzędzie polityki pieniężnej, które jest dostosowane do polskiej gospodarki – zaznaczyła Kightley.

Marta Kightley: Działania NBP uratowały gospodarkę

Pierwsza zastępczyni prezesa NBP uważa, że NBP podjął właściwe działania w czasie pandemii koronawirusa, by uratować gospodarkę z zapaści.

Czytaj więcej

Adam Glapiński przyznał sobie premię: 15 pensji w skali roku

– Ważne jest to, aby zrozumieć, że polskiej gospodarce naprawdę groziło załamanie. Działania nie tylko NBP, ale również banków światowych, to były w dużej mierze skoordynowane działania, co pozwoliło przejść gospodarce światowej przez bardzo trudny i groźny okres, jakim była pandemia COVID-19. W sytuacji gdyby tego nie było i nie wprowadzono by tych działań, to spadek polskiego PKB za cały 2020 rok to byłoby tylko dwa procent – wskazała.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”