Adam Glapiński przyznał sobie premię: 15 pensji w skali roku

Paweł Mucha, członek zarządu NBP ujawnił jakie premie przyznało sobie kierownictwo polskiego banku centralnego.

Publikacja: 16.12.2023 17:22

Szef NBP Adam Glapiński

Szef NBP Adam Glapiński

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

„Nagrody Prezesa NBP to za I kwartał - 3 krotność, za II kwartał - 3,5 krotność, za III kwartał - 4 krotność a za IV kwartał 4,5 krotność miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy” – napisał na X (dawniej Twitter).

Premie mają dostać: prezes NBP, czyli Adam Glapiński, wiceprezes i pierwszy zastępca prezesa NBP, czyli Marta Kightley oraz wiceprezes NBP, czyli Adam Lipiński.

To nie pierwszy raz kiedy Mucha wypowiada się krytycznie o prezesie NBP. W piątek Paweł Mucha upublicznił list skierowany do prezesa Adama Glapińskiego, w którym zarzuca mu łamanie prawa i próbę uciszania go. Jak twierdzi, Glapiński miał żądać od niego usunięcia wpisów z portalu X dotyczących sporu w zarządzie banku centralnego. Członek zarządu NBP pisze, że ma prawo do „tzw. sygnalizacji pracowniczej i przedstawiania publicznie informacji o możliwych naruszeniach prawa przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego”, zwłaszcza w sytuacji, w której jego działania „spotykają się z kolejnymi atakami retorsji” przez Glapińskiego lub podległych mu pracowników NBP.

Czytaj więcej

Paweł Mucha znów uderza w Adama Glapińskiego. Oskarża go o próbę uciszania

Konflikt Pawła Muchy z prezesem NBP ciągnie się już kilka miesięcy. Adam Glapiński twierdzi, że nie ma żadnych merytorycznych przesłanek stojących za krytyką Muchy a jego samego określił jako „chciwego”, ponieważ ma się domagać "nienależnych mu niemałych nagród i premii".

Paweł Mucha domaga się wypłaty zaległych premii. Złożył już w tej sprawie pozew do sądu.

Członek zarządu NBP postanowił teraz podzielić się informacjami jakie nagrody na koniec 2023 roku przyznało sobie ścisłe kierownictwo NBP. Z pisma wynika, że nagrody kwartalne szefa NBP wahają się od ok. 140 tys. zł do 212 tys. złotych. "Premie Prezesa NBP wypłacane są stale, podobnie jak nagrody za szczególne zaangażowanie w realizację zadań oraz za wyniki osiągane przez NBP" — pisze.

Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Prezes BFG dumny ze sprzedaży VeloBanku. „Europa się od nas uczy”