Nadia Calvinho pokieruje Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej wybrali Hiszpankę Nadię Calvinho prezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, co zwiększa znaczenie Hiszpanii w bloku, ponieważ w kontekście wojny w Ukrainie rola EBI stała się strategiczna.

Publikacja: 10.12.2023 08:38

Nadia Calvinho pokieruje Europejskim Bankiem Inwestycyjnym

Foto: Olivier Matthys/Bloomberg

Po zatwierdzeniu jej kandydatury przez zarząd EBI — co powinno być formalnością — dotychczasowa wicepremier i minister gospodarki Hiszpanii (od czerwca 2018) stanie od 1 stycznia na czele największego na świecie publicznego banku rozwoju. Nadia Calvinho, 55-letnia ekonomistka, obrończyni praw kobiet, poliglotka (mówi biegle po angielsku, francusku, niemiecku), matka czwórki dzieci, była od kilku tygodni faworytką do objęcia tego stanowiska.

Konkurowały ponadto komisarz UE ds. konkurencji, Margrethe Vestager, która w ostatniej chwili wycofała się, b. minister finansów Włoch Daniele Franco. b. minister finansów Teresa Czerwińska i obecny wiceprezes EBI, Thomas Estros ze Szwecji. Zastąpi na tym stanowisku niemieckiego ekonomistę Wernera Hoyera (72 lata), będzie pierwszą kobietą i pierwszą Hiszpanką na tak wysokim stanowisku.

Czytaj więcej

EBI: odradza się działalność inwestycyjna w Polsce i regionie

- Doszliśmy do wniosku i do wspólnej zgody co do kandydatury Nadii Calvinho. Jestem przekonani, że ma wszelkie zalety potrzebne do kierowania największym na świecie bankiem wielostronnym, kierującym bardzo potrzebne finansowanie do firm i wspierającym rozwój konkurencyjności Europy i zrównoważony wzrost — oświadczył belgijski minister Vincent Van Peteghem, rotacyjny przewodniczący rady ministrów Ecofin.

Calvinho, o opinii technokratki, pracowała przed wejściem do rządu Pedro Sancheza w resorcie gospodarki Hiszpanii, w 2006 r. znalazła się w Komisji Europejskiej, od 2014 r. była dyrektorem generalnym KE ds. budżetu, w ostatnich latach kierowała gospodarczą reakcją Hiszpanii na pandemię, zarządzała wykorzystaniem unijnego pakietu pomocy.

EBI z siedzibą w Luksemburgu udziela kredytów i gwarancji kredytowych swym akcjonariuszom, krajom Unii, także firmom państwowym i prywatnym na realizację priorytetowych zadań w Europie. Od utworzenia w 1958 r. udzielił ponad bilion euro kredytów na projekty w zakresie klimatu i środowiska, spójności społecznej i terytorialnej, na innowacje i wspieranie małych i średnich firm. Korzysta z najwyższej oceny wiarygodności kredytowej AAA, co sprawia, że jego kredyty są atrakcyjne finansowo.

Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą