Chiński bankier podejrzany o korupcję. Władze „czyszczą” sektor bankowy w Chinach

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest objęty dochodzeniem przez najwyższy chiński organ antykorupcyjny. Jest podejrzany o korupcję i już stracił partyjną legitymację.

Publikacja: 06.11.2023 09:48

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest podejrzany o koru

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest podejrzany o korupcję

Foto: Bloomberg

W krótkim oświadczeniu Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny (CCDI) stwierdziła, że Zhang jest „podejrzany o poważne naruszenie zasad i przepisów”, co jest powszechnie używanym określeniem korupcji. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Według S&P Global państwowy ICBC jest jednym z chińskich banków tzw. wielkiej czwórki i największym na świecie pożyczkodawcą pod względem aktywów.

W latach 2010–2018 Zhang pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego pożyczkodawcy. Przed dołączeniem do ICBC Zhang pracował w Deutsche Bank i Goldman Sachs, gdzie piastował stanowiska kierownicze wyższego szczebla – przypomina CNN. Według państwowej agencji informacyjnej Xinhua Zhang był członkiem komitetu Partii Komunistycznej ICBC. Opuścił ICBC w 2018 r. rezygnując ze względów rodzinnych.

Czytaj więcej

Były prezes chińskiego banku państwowego podejrzany o korupcję

Zhang Hongli to kolejny z wysoko postawiony dyrektor chińskiego sektora bankowego, który został poddany kontroli CCDI. W śród nich jest m.in. Bao Fan, bankier inwestycyjny i pośrednik w transakcjach technologicznych, który zaginął w lutym 2023 roku. W maju chińskie media państwowe podały, że Bao od czasu swojego zniknięcia przebywa w areszcie agencji przeciwdziałającej łapówkom.

Jak wynika z analizy CNN oświadczeń opublikowanych na stronie internetowej CCDI, w tym roku komisja przeprowadziła dochodzenia przeciwko kilkunastu członkom kadry kierowniczej wyższego szczebla w najważniejszych instytucjach finansowych w kraju. Według komisji jest wśród nich trzech czołowych menedżerów zajmujących najwyższe stanowiska w chińskim świecie finansów, wobec których toczyło się dochodzenie lub postawiono im zarzuty.

Czytaj więcej

Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję

Według CNN dochodzenia to jeden z elementów kampanii antykorupcyjnej chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i próba dalszego umocnienia jego władzy.

W kwietniu tego roku Li Xiaopeng, były prezes China Everbright Group – jednego z najstarszych i największych państwowych konglomeratów finansowych w kraju – został oskarżony o „poważne naruszenie prawa i dyscypliny” i według komisji toczy się wobec niego dochodzenie. Według Xinhua Li został wydalony z partii komunistycznej i aresztowany w październiku za rzekome branie łapówek.

W marcu komisja wszczęła podobne dochodzenie w sprawie Liu Liange, byłego prezesa państwowego Bank of China, czwartego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju. Jak wynika z dokumentów złożonych przez bank, Liu złożył rezygnację ze stanowiska. Według Xinhua Liu został aresztowany w zeszłym miesiącu pod zarzutem przyjmowania łapówek i nielegalnego udzielania pożyczek.

Czytaj więcej

Chiński miliarder skazany na 13 lat. Jego firma dostała rekordową grzywnę

Z kolei w styczniu 2023 r. Wang Bin, który od 2018 r. do początku 2022 r. kierował państwowym gigantem China Life Insurance, został oskarżony przez prokuratorów krajowych o przyjmowanie łapówek i ukrywanie oszczędności za granicą. Po raz pierwszy został przesłuchany przez CCDI w styczniu 2022 r. We wrześniu Wang został skazany na dożywocie po tym, jak sąd uznał go za winnego przyjmowania łapówek o wartości dziesiątek milionów dolarów i ukrywania wpłat na zagranicznych kontach bankowych.

Banki
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne