Chiński bankier podejrzany o korupcję. Władze „czyszczą” sektor bankowy w Chinach

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest objęty dochodzeniem przez najwyższy chiński organ antykorupcyjny. Jest podejrzany o korupcję i już stracił partyjną legitymację.

Publikacja: 06.11.2023 09:48

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest podejrzany o koru

Zhang Hongli, były wiceprezes Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), jest podejrzany o korupcję

Foto: Bloomberg

W krótkim oświadczeniu Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny (CCDI) stwierdziła, że Zhang jest „podejrzany o poważne naruszenie zasad i przepisów”, co jest powszechnie używanym określeniem korupcji. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Według S&P Global państwowy ICBC jest jednym z chińskich banków tzw. wielkiej czwórki i największym na świecie pożyczkodawcą pod względem aktywów.

W latach 2010–2018 Zhang pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego pożyczkodawcy. Przed dołączeniem do ICBC Zhang pracował w Deutsche Bank i Goldman Sachs, gdzie piastował stanowiska kierownicze wyższego szczebla – przypomina CNN. Według państwowej agencji informacyjnej Xinhua Zhang był członkiem komitetu Partii Komunistycznej ICBC. Opuścił ICBC w 2018 r. rezygnując ze względów rodzinnych.

Czytaj więcej

Były prezes chińskiego banku państwowego podejrzany o korupcję

Zhang Hongli to kolejny z wysoko postawiony dyrektor chińskiego sektora bankowego, który został poddany kontroli CCDI. W śród nich jest m.in. Bao Fan, bankier inwestycyjny i pośrednik w transakcjach technologicznych, który zaginął w lutym 2023 roku. W maju chińskie media państwowe podały, że Bao od czasu swojego zniknięcia przebywa w areszcie agencji przeciwdziałającej łapówkom.

Jak wynika z analizy CNN oświadczeń opublikowanych na stronie internetowej CCDI, w tym roku komisja przeprowadziła dochodzenia przeciwko kilkunastu członkom kadry kierowniczej wyższego szczebla w najważniejszych instytucjach finansowych w kraju. Według komisji jest wśród nich trzech czołowych menedżerów zajmujących najwyższe stanowiska w chińskim świecie finansów, wobec których toczyło się dochodzenie lub postawiono im zarzuty.

Czytaj więcej

Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję

Według CNN dochodzenia to jeden z elementów kampanii antykorupcyjnej chińskiego przywódcy Xi Jinpinga i próba dalszego umocnienia jego władzy.

W kwietniu tego roku Li Xiaopeng, były prezes China Everbright Group – jednego z najstarszych i największych państwowych konglomeratów finansowych w kraju – został oskarżony o „poważne naruszenie prawa i dyscypliny” i według komisji toczy się wobec niego dochodzenie. Według Xinhua Li został wydalony z partii komunistycznej i aresztowany w październiku za rzekome branie łapówek.

W marcu komisja wszczęła podobne dochodzenie w sprawie Liu Liange, byłego prezesa państwowego Bank of China, czwartego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju. Jak wynika z dokumentów złożonych przez bank, Liu złożył rezygnację ze stanowiska. Według Xinhua Liu został aresztowany w zeszłym miesiącu pod zarzutem przyjmowania łapówek i nielegalnego udzielania pożyczek.

Czytaj więcej

Chiński miliarder skazany na 13 lat. Jego firma dostała rekordową grzywnę

Z kolei w styczniu 2023 r. Wang Bin, który od 2018 r. do początku 2022 r. kierował państwowym gigantem China Life Insurance, został oskarżony przez prokuratorów krajowych o przyjmowanie łapówek i ukrywanie oszczędności za granicą. Po raz pierwszy został przesłuchany przez CCDI w styczniu 2022 r. We wrześniu Wang został skazany na dożywocie po tym, jak sąd uznał go za winnego przyjmowania łapówek o wartości dziesiątek milionów dolarów i ukrywania wpłat na zagranicznych kontach bankowych.

W krótkim oświadczeniu Centralna Komisja ds. Kontroli Dyscypliny (CCDI) stwierdziła, że Zhang jest „podejrzany o poważne naruszenie zasad i przepisów”, co jest powszechnie używanym określeniem korupcji. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Według S&P Global państwowy ICBC jest jednym z chińskich banków tzw. wielkiej czwórki i największym na świecie pożyczkodawcą pod względem aktywów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wrogie przejęcie. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Banki
Citi Handlowy zarobił w pierwszym kwartale 454 mln zł
Banki
PKO BP zarobił więcej niż oczekiwano
Banki
Miotła w Banku Pekao. Rada nadzorcza odwołała cały zarząd
Banki
Biały Dom zmusił austriacki bank do zerwania umowy z oligarchą