Wielkie zainteresowanie kredytem 2 proc. Już ponad 11,5 tys. wniosków

Nowa oferta rządowego wsparcia „bezpieczny kredyt 2 proc.” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przyczyną jest m.in. to, że klienci mogą tu pożyczyć znacznie taniej i znacznie więcej niż przy zwykłej ofercie – wylicza Expander.

Publikacja: 25.07.2023 13:14

Wielkie zainteresowanie kredytem 2 proc. Już ponad 11,5 tys. wniosków

Foto: Adobe Stock

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to główny produkt w ramach nowego rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jest on dostępny w wybranych bankach od 3 lipca br., a jego popularność okazuje się ogromna – potwierdza Związek Banków Polskich.

Dużo wniosków po kredyt 2 proc.

- Wedle stanu na 20 lipca, złożono 11 495 wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.” – poinformowała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes ZBP podczas wtorkowej konferencji. – W tym czasie zawarto 233 umów kredytowych i założono 379 tzw. kont mieszkaniowych. Oczywiście zainteresowania pod względem zapytań jest znacznie większe. Wystarczy powiedzieć, że tylko jeden bank w ciągu pierwszych 20 dni przedstawił 40 tys. ofert dla swoich klientów – podała wiceprezes.

Czytaj więcej

Do którego banku po Bezpieczny Kredyt 2%. Gdzie najlepsze warunki

Obecnie „kredyt 2 proc.” oferuje 8 banków, według danych ZBP kolejne dwa banki finalizują umowę z BGK, a 4 banki deklarują przystąpienie do programu pod koniec III kwartału.

Większa zdolność kredytowa

- Oferta cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na dopłaty z budżetu państwa, które obniżają wartość rat do spłaty, ale również ze względu na dobrą dostępność takich kredytów – podkreślają też eksperci Expandera we wtorkowej analizie. - Nie jest wymagany żaden wkład własny, a dostępna kwota jest dużo wyższa niż dla zwykłego kredytu – dodają.

Expander zbadał pod tym kątem trzy banki, do których trafia zdecydowanie najwięcej wniosków o „bezpieczny kredyt 2 proc.”. Wedle tych wyliczeń, w przypadku singla z dochodem 5000 zł netto najwyższą kwotę gotowy jest przyznać Alior Bank – to aż 500 000 zł. Jest to jednocześnie maksymalna kwota jaką ustawa dopuszcza w przypadku osób nie będących w związku małżeńskim i nieposiadających dzieci. Ta kwota jest niemal o połowę wyższa niż w przypadku standardowego kredytu tego banku, który wyniósłby 338 375 zł.

Czytaj więcej

Oprocentowanie lokat w bankach coraz niższe

Na drugim miejscu pod tym względem jest Bank Pekao, gdzie omawiany singiel mógłby dostać 452 600 zł „kredytu 2 proc.” wobec 339 200 zł zwykłego kredytu. Ostatnie miejsce zajął PKO BP – odpowiednio 399 200 zł oraz 306 050 zł.

Oprocentowanie nawet niższe niż 2 proc.

Expander przyjrzał się też, ile może wynosić nominalne oprocentowanie „kredytu 2 proc.”. Wnioski są dosyć zaskakujące.

- Raty „bezpiecznego kredytu” są wyjątkowo niskie nie tylko dzięki wysokim dopłatom. Banki też w pewnym stopniu się do tego przyczyniły. PKO BP i Bank Pekao oferują tzw. oprocentowanie bez dopłat wynoszące 7,14 proc., czyli dokładnie na poziomie wskaźnika BGK. To powoduje, że oprocentowanie skorygowane o dopłatę wynosi dokładnie 2 proc. – czytamy w raporcie.

Z kolei w Alior Banku możliwe jest uzyskanie stawki niższej niż 2 proc. Bank codzienne zmienia stawkę oprocentowania, ale nierzadko jest ona niższa niż 7,14 proc. W dniu badania wykonanego przez Expandera oprocentowanie bez dopłat wynosiło 6,798 proc. To oznacza, że oprocentowanie skorygowane o dopłatę wyniosło tylko 1,658 proc., a więc poniżej 2 proc.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” to główny produkt w ramach nowego rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. Jest on dostępny w wybranych bankach od 3 lipca br., a jego popularność okazuje się ogromna – potwierdza Związek Banków Polskich.

Dużo wniosków po kredyt 2 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Bank of China zrywa współpracę z rosyjskimi bankami. „Będą dodatkowe koszty”
Banki
Polacy nie rozumieją umów kredytowych, które podpisują. Niepokojący wynik badań
Banki
Potężny atak hakerski na Bank Rosji. Nie działają karty płatnicze i przelewy
Banki
Kłopoty japońskiego banku. Musi pozbyć się obligacji za 63 mld dolarów
Banki
Obłożony sankcjami rosyjski Alfa Bank kwitnie. Wielkie ryzyko dla Chińczyków
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży