Jakie ceny kredytów z WIRON

Produkty bankowe oparte na nowej stawce referencyjnej powinny, ale nie muszą, być tańsze niż dotychczas.

Publikacja: 23.03.2023 03:00

Jakie ceny kredytów z WIRON

Foto: Adobe Stock

Reforma zmiany wskaźników referencyjnych w Polsce wchodzi w kluczową fazę. Już w połowie bieżącego roku w ofercie niektórych banków pojawić się mają kredyty mieszkaniowe oparte na nowej stawce WIRON.

Eksperci Komisji Nadzoru Finansowego, GPW Benchmark i Związku Banków Polskich podczas środowego webinarum dla dziennikarzy odpowiadali na pytania związane z tym procesem.

Czy będzie taniej

Jednym z ważniejszych jest zapewne to dotyczące ceny kredytów w nowej ofercie dla konsumentów. Notowania WIRON kształtują się bowiem na niższych poziomach niż WIBOR. Przykładowo, we wtorek WIRON 3M wynosił ok. 5,85 proc., a WIBOR 3M – 6,9 proc. Czy takie różnice również będą widoczne w bankowych produktach czy też może banki wyrównają oprocentowanie poprzez zastosowanie wyższych marż?

– Na ten moment kredyt oparty na WIRON-ie będzie z dużym prawdopodobieństwem tańszy niż kredyt oparty na WIBOR-ze – odpowiadał Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, przewodniczący Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych.

– Jeżeli chodzi o podwyższanie marż, żeby – mówiąc kolokwialnie – odbić sobie mniejsze zyski na takim kredycie, to taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Mamy bardzo dużą konkurencję na rynku i ta konkurencyjność wyraża się w marżach – ocenił Białek.

Czytaj więcej

Kredyty z WIRON już od lipca. Będzie taniej?

Kredytów ubywa

Jednocześnie wiceprezes ZBP zaznaczył, że reformy wskaźników referencyjnych nie można postrzegać jako instrumentu pomocowego dla kredytobiorców ani jako ustawowej gwarancji tańszego kredytu. Koniec końców to od banków będzie więc zależeć, jakie marże zastosują.

Cena kredytów mieszkaniowych może mieć istotne znacznie dla popytu. W ostatnich miesiącach w wyniku inflacji, podwyżek stóp procentowych i spadku zdolności kredytowej gospodarstw domowych popyt ten się wprost załamał – w lutym br. (jak wynika z danych BIK) o kredyt hipoteczny wnioskowało o 37 proc. mniej osób niż rok wcześniej (choć w porównaniu ze styczniem br. liczba wnioskujących wzrosła o 43 proc.).

W efekcie spadać zaczęła także wartość długu mieszkaniowego Polaków. Na koniec lutego, jak wynika z danych przedstawionych przez NBP w środę, wartość kredytów na nieruchomości wynosiła ok. 505 mld zł, czyli o 0,5 proc. mniej niż na koniec stycznia i o niemal 5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Dobre wieści dla kredytobiorców: WIBOR spadł ze szczytów. Są też złe wiadomości

WIBOR bez wad

Prace nad zmianą wskaźników rozpoczęły się jeszcze w 2018 r., wpisują się w światowe trendy i mają na celu dostosowanie się m.in. do unijnego rozporządzenia BMR. Tym samym, jak zgodnie podkreślali eksperci podczas spotkania, reforma ta nie daje żadnych podstaw do twierdzenia, że wskaźnik WIBOR był liczony w sposób wadliwy. A tym bardziej żadnych przesłanek do podważania kredytów opartych na WIBOR-ze w postępowaniach sądowych.

– Nie widzimy żadnych ułomności regulacyjnych, formalnych, merytorycznych i ekonomicznych w funkcjonowaniu dziś prowadzonej metody opracowywania wskaźnika referencyjnego WIBOR – zaznaczył Michał Kruszka, ekspert w departamencie analiz ekonomicznych Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Czytaj więcej

Błażej Wajszczuk, BNP Paribas: Kredyty nie będą tańsze po przejściu na WIRON

Kruszka pytany był też o niepodważalność używania i wyliczania WIBOR w umowach kredytowych zawartych przed 2018 r. (a więc przed wejściem w życie rozporządzania BMR). – Mamy absolutną tego pewność – odpowiedział Kruszka. Jak opisywał, trudno mieć pretensję, że w danym okresie coś było inaczej formułowane niż regulacje, które pojawiły się kilka lat później.

– Wdrażana reforma wskaźników referencyjnych, wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej wypowiedziom, w żadnym aspekcie nie wskazuje na rzekomą podatność WIBOR na manipulacje – podkreślał też wiceprezes Białek. – Zgodnie ze stanowiskami organów nadzorujących rynek oraz bazując na obecnych doświadczeniach sądowych, brak jest jakichkolwiek przesłanek do uznania wskaźnika WIBOR za niezgodny z przepisami prawa – zaznaczył.

Reforma zmiany wskaźników referencyjnych w Polsce wchodzi w kluczową fazę. Już w połowie bieżącego roku w ofercie niektórych banków pojawić się mają kredyty mieszkaniowe oparte na nowej stawce WIRON.

Eksperci Komisji Nadzoru Finansowego, GPW Benchmark i Związku Banków Polskich podczas środowego webinarum dla dziennikarzy odpowiadali na pytania związane z tym procesem.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Banki
Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą