Reklama
Rozwiń

Rezerwa Federalna mocno wspomogła banki

Suma bilansowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej zwiększyła się najbardziej od kwietnia 2020 r. Kredyty wspierające banki przebiły już szczyt z czasów pandemii, a od szczytu z czasów globalnego kryzysu finansowego dzieli je mniej niż 120 mld dolarów.

Publikacja: 17.03.2023 14:47

Rezerwa Federalna mocno wspomogła banki

Foto: AFP

W tygodniu zakończonym 15 marca Fed pożyczył bankom, w ramach swojego okna dyskontowego i specjalnych programów, 318 mld USD - mówią dane opublikowane przez Rezerwę Federalną. Tydzień wcześniej tego rodzaju pożyczki sięgnęły zaledwie 15 mld USD. Spośród pieniędzy pożyczonych w tygodniu zakończonym 15 marca, aż 143 mld USD przypadło na wsparcie płynnościowe dla Silicon Valley Banku (SVB), Signature Banku i Silvergate.

- Mamy do czynienie z zadyszką płynnościową większą niż na początku pandemii. Wówczas nadzwyczajne pożyczki osiągnęły szczyt na poziomie 130 mld USD w kwietniu 2020 r. Nie jesteśmy też daleko od szczytu z okresu globalnego kryzysu finansowego, czyli 437,5 mld USD w połowie października 2008 r. Co więcej, w tych historycznych przypadkach Fed zapewniał pożyczki szerokiej gamie instytucji finansowych, podczas gdy obecnie problemy koncentrują się głównie w bankach - twierdzi Paul Ashworth, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics. Zwraca on również uwagę, że pożyczki w ramach okna dyskontowego Fedu osiągnęły rekordowy poziom 153 mld USD, podczas gdy w szczycie z globalnego kryzysu finansowego wyniosły one 112 mld USD.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych