Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś poinformował, że tymczasowe aresztowanie biznesmena jest niezbędne, aby przedstawić zarzuty podejrzanemu, który od niemal dwóch lat unika dobrowolnego stawienia się w prokuraturze.

„W śledztwie dotyczącym tzw. afery GetBack Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Leszka Cz. podejrzanego o oszustwa na szkodę 1140 klientów Idea Bank SA na kwotę 227 mln zł. Tymczasowe aresztowanie jest niezbędne, aby przedstawić zarzuty podejrzanemu, który od niemal 2 lat unika dobrowolnego stawienia się w prokuraturze” – napisano w komunikacie prokuratury.

Czytaj więcej

Krótka historia wzlotów i upadków Getin Noble Bank

Dzięki temu prokuratura będzie mogła wystawić za Leszkiem Czarneckim międzynarodowy list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania.

„Od czerwca 2021 r. do stycznia 2023 r. prokurator wyznaczył Leszkowi Cz. 9 terminów przesłuchań. O wszystkich podejrzany został powiadomiony. Mimo to przebywający poza granicami Polski biznesmen nie stawił się na żadnym z nich” – napisano w komunikacie.

Prokuratura informuje, że biznesmen nadsyłał zaświadczenia lekarskie zagranicznych lekarzy różnych specjalizacji z których wynikało, że z uwagi na stan zdrowia nie może odbywać podróży lotniczych. Czarnecki ma przebywać obecnie w Nicei oddalonej od Warszawa 2,5 godziny lotu samolotem – informuje prokuratura. „Tymczasem, jak ustalono, Leszek Cz. w terminach wskazanych na zaświadczeniach lekarskich lub do nich zbliżonych odbywał trwające od 9 do 10,5 godziny podróże lotnicze z Europy do Stanów Zjednoczonych” – napisano w komunikacie na stronie internetowej prokuratury.

Czytaj więcej

KNF nałożyła 20 mln zł kary na Leszka Czarneckiego

Prokurator zarzuca Leszkowi Czarneckiemu popełnienie oszustwa na szkodę 1140 klientów Idea Bank SA na kwotę 227 milionów złotych oraz wyrządzenie bankowi szkody w wysokości 9 milionów złotych.