Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 01:51 Publikacja: 21.09.2022 20:20
Foto: Bloomberg
Taka decyzja Fedu była zbieżna z oczekiwaniami większości analityków. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) sygnalizują, że podwyżki stóp będą kontynuowane. Ich projekcje ("dot plot") wskazują, że żaden członek Komitetu nie spodziewa się luzowania polityki pieniężnej przed 2024 r. Średnio oczekują oni, że na koniec przyszłego roku główna stopa procentowa sięgnie poziomu 4,6 proc. Sześciu członków FOMC spodziewa się, że dojdzie ona wówczas do 5 proc.
W scenariuszu dalszego mrożenia cen energii w kolejnych kwartałach, sygnalizowanego w tej chwili przez rząd, na początku 2025 r. inflacja będzie prawdopodobnie przekraczała 5 proc. – ostrzegł prezes NBP Adam Glapiński w wystąpieniu podczas spotkania środowiska bankowego.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obciął główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wcześniej cięcia tylko o 25 pb.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
– Prezes Glapiński złamał naszą dżentelmeńską umowę, abyśmy trzymali się marca 2025 r. jako początku dyskusji o obniżkach stóp procentowych. Nie wiem, dlaczego to zrobił – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr Ludwik Kotecki, członek RPP.
Wzrost PKB USA był w czwartym kwartale 2023 roku sporo wyższy od prognoz. Jednocześnie pojawiły się nowe oznaki słabnięcia presji inflacyjnej.
Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5,25 - 5,5 proc., co było powszechnie spodziewane. Przedstawił też swoje nowe projekcje dla stóp procentowych na 2024 rok.
Wzrost liczby etatów w USA był większy niż oczekiwano. W listopadzie wzrosły one o 199 tys. (licząc poza rolnictwem), podczas gdy średnio prognozowano zwyżkę o 185 tys., po październikowym wzroście o 150 tys.
Amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5-5,25 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami analityków. Decyzja w tej sprawie była jednomyślna, ale Fed prognozuje jeszcze dwie podwyżki stóp w tym roku.
Najważniejsze banki centralne świata stają przed dylematem, czy walczyć z inflacją, czy przeciwdziałać pogłębianiu się problemów sektora bankowego. Swoją decyzję już podjął EBC, dziś okaże się, co jest ważniejsze dla Fedu.
Większość azjatyckich indeksów giełdowych lekko zyskiwała w trakcie czwartkowej sesji, a dolar słabł wobec złotego i głównych światowych walut. Amerykańskie indeksy kończyły środową sesję na plusie. S&P 500 zyskał 1,05 proc. a Nasdaq Composite wzrósł o 2 proc. Kontrakty terminowe zapowiadały pozytywne otwarcie na Wall Street. Inwestorzy optymistycznie potraktowali decyzję Fedu.
Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w listopadzie o 263 tys., po zwyżce o 261 tys. w październiku. Średnio prognozowano, że przybędzie ich 200 tys. Dane za październik zrewidowano w górę do z 261 tys. do 284 tys.
Inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych okazała się wyższa, niż spodziewali się pesymiści. Wyniosła aż 9,1 proc., licząc rok do roku, i była najwyższa od listopada 1981 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas