Marek Chrzanowski odchodzi z Rady Polityki Pieniężnej

Zaledwie po siedmiu miesiącach pracy w Radzie Polityki Pieniężnej jeden z jej członków, Marek Chrzanowski, złożył na ręce marszałka Senatu rezygnację z tego stanowiska.

Publikacja: 05.09.2016 14:05

Marek Chrzanowski odchodzi z Rady Polityki Pieniężnej

Foto: Bloomberg

To drugi taki przypadek w historii Rady, istniejącej od 1998 r. W 2013 r. z członkostwa w RPP zrezygnowała z powodów zdrowotnych Zyta Gilowska, którą zastąpił Jerzy Osiatyński.

Głosowanie w sprawie odwołania Chrzanowskiego ma się odbyć w Senacie w najbliższy piątek, o ile Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zdąży wydać opinię.

Marek Chrzanowski jest jednym z trzech – obok Jerzego Kropiwnickiego i Eugeniusza Gatnara- członków RPP powołanych w styczniu przez Senat.

Organy powołujące członków RPP – oprócz Senatu to jeszcze Sejm i Prezydent RP – mogą ich odwołać tylko na ich własny wniosek lub w wyjątkowych okolicznościach: gdy choroba uniemożliwia im sprawowanie funkcji, gdy zostali skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa lub gdy sąd uznał ich za kłamców lustracyjnych.

W rozmowie z „Rz" Marek Chrzanowski potwierdził, że złożył rezygnację z członkostwa w Radzie. Zamierza wydać w tej sprawie komunikat.

Dr. Chrzanowski jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest adiunktem w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. W ciągu kilku miesięcy w RPP dał się poznać jako zwolennik ostrożnej polityki pieniężnej. Opowiadał się przeciwko dalszemu obniżaniu stóp procentowych.

We wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP, prawdopodobnie ostatnie z udziałem Marka Chrzanowskiego.

Banki
BNP Paribas zaliczył udany kwartał. Zyski były rekordowe
Banki
Wyniki PKO BP pozytywnie zaskoczyły rynek
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki