Deutsche Bank płaci za błędy

Niemiecki bank zgodził się zapłacić 7,2 mld dolarów kary Stanom Zjednoczonym. Departament Sprawiedliwości oskarża bank o przyczynienie się do kryzysu z 2008 roku poprzez sprzedawanie toksycznych hipotecznych papierów wartościowych.

Aktualizacja: 23.12.2016 12:38 Publikacja: 23.12.2016 08:32

Deutsche Bank płaci za błędy

Foto: Bloomberg

Wartość ugody jest niemal dwa razy mniejsza od wrześniowych żądań Departamentu Sprawiedliwości.

W ramach umowy Deutsche Bank ma zapłacić karę pieniężną w wysokości 3,1 mld dol. oraz zapewnić 4,1 mld dol. w postaci ulg dla konsumentów, takich jak umorzenia zobowiązań.

Jak podaje Reuters, bank zaznaczył, że nie ma pewności, czy obie strony zgodzą się na ostateczne porozumienie. Departament Sprawiedliwości wstrzymuje się od komentowania sytuacji.

Rozwiązanie tej sprawy to jednak nie koniec problemów Deutsche Banku. Cały czas trwają jeszcze 3 inne dochodzenia w jego sprawie. Bank oskarżany jest o manipulacje kursami walutowymi, podejrzane transakcje akcyjne z Rosją i łamanie sankcji USA wobec Iranu i innych krajów.

Od 2012 r. Deutsche Bank wyłożył już ponad 12 mld euro na sprawy sądowe, włączając w to ugodę z amerykańskim gigantem hipotecznym Fannie Mae and Freddie Mac.

Kiedy we wrześniu bank potwierdził, że Departament Sprawiedliwości USA żąda od niego 14 mld dol, jego akcje spadły do rekordowo niskiego poziomu. Inwestorzy obawiali się, że kary są zbyt duże do udżwignięcia przez bank.

Deutsche nie jest pierwszym bankiem, który ogłasza kwotę ugody, zanim jeszcze obie strony zgodziły się na końcowe warunki. Morgan Stanley rok przed oficjalnym ogłoszeniem i finalizacją umowy ujawnił wstępne ustalenia. Deutsche Bank ma nadzieję zamknąć sprawę na początku 2017 r., jeszcze przed objęciem urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Przez ostatnie 3 lata amerykańskie banki zapłaciły 46 mld dol. kar w związku z przyczynieniem się do załamania rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem