Ta decyzja Brytyjczyków doprowadzi do zmiany dystrybucji inwestycji. Sektory eksportujące w jedną czy w drugą stronę natrafią na więcej przeszkód, a cenne powiązania, jakie powstały wokół W. Brytanii ulegną zmianie - stwierdził pewien francuski dyplomata.
- Przyszłe stosunki handlowe UE z Wyspami zostaną dopiero wynegocjowane zgodnie z regułami WTO. Można będzie nawet ulepszyć je, ale weźmy pod uwagę konkretny sektor, np. motoryzacji. Zapowiadano, że nie będzie w nim ceł albo bardzo niskie, ale sam fakt, że W .Brytania stanie się kraje spoza bloku narzuci pewne przeszkody wymianie handlowej. Towary nie będą kursować swobodnie, trzeba bodzie poddawać je kontroli celnej, sprawdzać jakość, źródło pochodzenia. A to kosztuje i to dużo - wyjaśnił.
- Jeśli idzie o usługi, to sytuacja jest znacznie bardzie prosta bo harmonizacja przepisów i działań będzie jeszcze większa. Np. finansowy paszport dla City będzie nie do pogodzenia z wyjściem z jednolitego rynku, to oczywiste. Ten paszport wiąże się z jednolitym rynkiem, bo zakłada stosowanie jednolitych reguł Trybunału Europejskiego - dodał Francuz.
Europejski paszport pozwala obecni bankom zarejestrowanym w W.Brytanii na działanie we wszystkich krajach Unii bez konieczności rejestrowania się w poszczególnych krajach. - Trzeba będzie stworzyć nowe narzędzia, aby można było utrzymać stosunki finansowe, ale bardzo odmiennego charakteru - wyjaśnił.
HSBC zapowiada przeprowadzkę
Największy bank europejski HSBC przeniesie do Paryża część załogi, która zapewnia na Wyspach 20 proc. jego przychodów z operacji finansowych, na skutek decyzji Londynu o wyjściu z UE - ogłosił w Davos jego szef Stuart Gulliver.