Wraz ze spadkiem stóp procentowych banki obniżają odsetki płacone od depozytów, choć nadal można znaleźć lokaty z oprocentowaniem powyżej 8 proc. Dzieje się tak, choć po wtorkowym cięciu stóp procentowych o 0,75 pkt proc., 3-miesięczny WIBOR (stawka rynkowa, po której zazwyczaj banki pożyczają sobie środki) spadł do poziomu 4,93 proc.
Stosunkowo wysokie oprocentowanie to nadal dowód tego, że banki mają kłopot ze zdobyciem środków na rynku międzybankowym.
Oprocentowanie wybranych produktów obniżyło w tym tygodniu kilka banków (BZ WBK, Polbank, Noble Bank). W niektórych przypadkach te zmiany są spore, sięgają blisko 1,5 – 2 pkt proc. – W środę obniżyliśmy oprocentowanie m.in. lokaty 3- miesięcznej z 9 proc. do 7,1 proc. i oczywiście nie jest to ostatnia tego typu decyzja w najbliższych miesiącach. Będziemy obserwować konkurencję, ale nadal zależy nam na pozyskiwaniu depozytów – mówi Tomasz Sobociński, kierownik departamentu produktów depozytowych w Polbanku.
Sześć banków wciąż oferuje ponad 7-proc. zysk (w skali roku) na lokatach półrocznych, ale można znaleźć też wyższe stawki oprocentowania. – Niedawno zaoferowaliśmy lokatę 3-miesięczną z oprocentowaniem 8,3 proc. (w skali roku) – mówi Monika Nowakowska z Kredyt Banku. Zastrzega, że w przyszłym tygodniu bank może obniżyć oprocentowanie. Podobne decyzje mogą podjąć w przyszłym tygodniu także inne banki, w tym największy gracz na rynku depozytowym – PKO BP.
Prawdopodobne decyzje o obniżce oferowanego oprocentowania to wynik tego, że Rada Polityki Pieniężnej będzie dalej zmniejszała wysokość stóp NBP, co przyczyni się do spadku rynkowych stóp procentowych.