Emisja akcji Meritum opóźni się

Fundusze emerytalne nie mogą kupić akcji imiennych. To przesądziło o przesunięciu emisji nowych walorów banku

Publikacja: 19.06.2010 01:22

Joanna Krzyżanowska, wiceprezes Banku Meritum

Joanna Krzyżanowska, wiceprezes Banku Meritum

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski

Ofertę sprzedaży akcji Meritum Banku organizował Copernicus Securities. Przedstawiciele tego domu maklerskiego jeszcze w połowie tygodnia liczyli na spory popyt na nowe akcje banku ze strony funduszy emerytalnych oraz inwestycyjnych. To przede wszystkim do tych inwestorów kierowana była oferta sprzedaży 4 mln 570 tys. akcji po 30 zł za walor.

Do piątku miały trwać zapisy. Ostatecznie jednak sprzedaż akcji Meritum została przesunięta. Powodem okazały się fundusze emerytalne, a dokładniej wątpliwości prawne, czy mogą one nabywać akcje imienne. A takie właśnie miałyby kupić w przypadku Meritum Banku.

– Przy jakiejkolwiek wątpliwości departamentu prawnego od razu zrezygnowaliśmy z tej inwestycji – mówi „Rz” jeden z zarządzających OFE. – Transakcja nie była dobrze przygotowana. Trzeba było przekopywać się przez liczne strony, by wydobyć informacje dotyczące wyników – dodaje inny zarządzający OFE.

To, że fundusze emerytalne nie mogą kupować papierów imiennych, potwierdza Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. – Ktoś, kto planuje zrobić ofertę dla funduszy emerytalnych czy to akcji, czy innych instrumentów finansowych, musi zdawać sobie sprawę z ograniczeń ustawowych dotyczących tych instytucji – mówi.

Copernicus zamierza zmienić ofertę tak, by mogły w nią zainwestować OFE. Zdaniem ekspertów jednym z rozwiązań może być sprzedaż praw do akcji (PDA).

Inwestorzy finansowi wciąż nie wykluczają zainwestowania w Meritum Bank. Nawet jeśli oznacza to, że będzie to pierwsza ich inwestycja na rynku NewConnect.

– Może to być ciekawa inwestycja. Fundusze inwestują w historię prezesa Sławomira Lachowskiego. Jego dotychczasowa kariera, sposób w jaki zarządzał BRE Bankiem, pozwala oczekiwać, że także i Meritum Bank odniesie sukces. Z punktu widzenia funduszy emerytalnych to jest jednak bardzo niewielka pozycja. Prawdopodobnie niektórzy zainwestują w ten bank z racji wiary w głównego architekta tego przedsięwzięcia – mówił w rozmowie z „Rz” Robert Garnczarek, prezes Axa PTE.

Według założeń po emisji nowych akcji Meritum Banku, ich liczba wzrosłaby do 10,5 mln. Nowi właściciele finansowi mieliby zatem mniej niż 45-proc. udział w akcjonariacie. Drugim etapem, prawdopodobnie w 2011 r., ma być emisja z prawem poboru na kwotę 200 – 250 mln zł. W planach jest też przejście Meritum Banku z NewConnect na główny rynek GPW.

Meritum Bank (dawniej Bank Współpracy Europejskiej) jest jednym z najmniejszych banków w kraju. Trzy lata temu Aleksander Gudzowaty sprzedał akcje i kontrolę nad bankiem funduszowi private equity Innova Capital.

Banki
Polacy sprawdzają umowy bankowe. Od czerwca mają być prostsze
Banki
Kwietniowa inflacja przypieczętowała obniżkę stóp procentowych w maju?
Banki
Kredyty frankowe przestają być obciążeniem dla mBanku
Banki
Pekao nie będzie składał oferty na zakup Santander BP
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Banki
Dobre wyniki Santandera na początku 2025 r. Co mówi zarząd o sprzedaży banku?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne