Bankowcy apelują o zmiany w prawie, które usuną bariery blokujące rozwój listów zastawnych. To z kolei pozwoliłoby na pozyskanie finansowania długoterminowych kredytów.
Apel o zmiany prawne
Inicjatorzy tych zmian przygotowali projekt rekomendacji dotyczącej zlikwidowania barier dla bankowości hipotecznej w Polsce. W piątek ma trafić do banków i po tygodniowych konsultacjach zostanie przesłana do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Bankowcy podkreślają, że polskie banki charakteryzują się wysokim współczynnikiem wypłacalności, a najistotniejsze ryzyko systemowe sektora wynika ze strukturalnej luki płynności. Wartość kredytów hipotecznych sięgnęła już 335 mld zł, ale są one niedopasowane do pasywów pod względem terminów. Tymczasem banki będą musiały poprawić tę sytuację.
- Do przeszłości odchodzą czasy kiedy można było długoterminowe kredyty finansować krótkoterminowymi depozytami. Nowe normy płynności wprowadza Komitet Bazylejski, a listy zastawne doskonale się do tego nadają– mówił Andrzej Reich z Komisji Nadzoru Finansowego podczas Kongresu Bankowości Detalicznej. Listy zastawne są rodzajem zabezpieczonych obligacji, o wysokim ratingu ( niekiedy wyższym niż obligacje emitowane przez rządy).
Trzeba się pospieszyć
Uczestnicy dyskusji podkreślają, że powinniśmy się spieszyć, bo deficyt płynności długoterminowej na rynkach jest duży.