Z zebranych przez nas deklaracji wynika, że na rozwijanie bankowości mobilnej najbardziej postawią mBank, BZ WBK oraz ING Bank Śląski. Będzie ona szczególnie oczkiem w głowie mBanku, który w 2013 r. uruchomił nową platformę elektroniczną, a w tym roku rusza z drugą częścią tego przedsięwzięcia.
– Dalej będziemy rozwijać projekt nowego mBanku. W ciągu kilku tygodni udostępnimy klientom kolejne nowe, innowacyjne rozwiązania, tym razem skoncentrowane na bankowości mobilnej. Przed nami również praca nad procesem migracji klientów dawnego MultiBanku, a także mBanku w Czechach i na Słowacji do nowej platformy – mówi Cezary Kocik, wiceprezes mBanku ds. bankowości detalicznej.
Zaangażowanie w dostarczanie usług przez mobilne urządzenia planuje także BZ WBK. Choć na razie nie zdradza szczegółów, to wiadomo, że w tym roku będzie to dla niego projekt strategiczny. – W szczególności chcemy się skupić na rozwoju funkcjonalności płatności mobilnych, rozwiązań bankowości mobilnej dla klientów biznesowych oraz udostępnianiu naszych rozwiązań na kolejne typy urządzeń mobilnych – mówi Miłosz Brakoniecki, dyrektor bankowości elektronicznej BZ WBK. Podkreśla, że z bankowości mobilnej BZ WBK korzysta już ponad 230 tys. klientów.
Całą listę produktów i usług zbudowanych w oparciu na najnowszych technologiach ma do wprowadzenia ING BSK. – Zamierzamy nadal rozwijać nasze aplikacje mobilne, które do końca ub.r. zostały ściągnięte już ponad 365 tys. razy. W obszarze płatności mobilnych zaimplementujemy nowe rozwiązania oparte na technologii NFC (płatności zbliżeniowe – red.), wspólny standard płatności mobilnych oraz P2P. W planach mamy także rozwój sieci bankomatów zbliżeniowych. W najbliższym czasie udostępnimy także klientom usługę elektronicznego portfela V.me by Visa – mówi Mateusz Poznański, dyrektor ING BSK odpowiedzialny za rachunki, płatności, oszczędności i inwestycje.
Niedługo ruszy projekt sześciu banków (PKO BP, Alior, Millennium, BZ WBK, ING BSK oraz mBank), czyli wspólny standard płatności mobilnych zbudowany na bazie usługi IKO, stworzonej przez PKO BP. Jednak każdy bank ma pole do popisu, bo będzie oferował swoje aplikacje i funkcjonalności.