Bankowcy, ubezpieczyciele i przedstawiciele domów maklerskich alarmują, że brak odpowiednich zmian
w przepisach prawa krajowego uniemożliwia wywiązanie się z pierwszych obowiązków wynikających z amerykańskiej ustawy FATCA, którymi zostaną objęci od 1 lipca. Nie pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych.
List w tej sprawie do ministra finansów Mateusza Szczurka napisały Związek Banków Polskich, Polska Izba Ubezpieczeń, Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Izba Domów Maklerskich. Argumentują, że do tego, by zgodnie z prawem przetwarzać dane na potrzeby FATCA przed nowelizacją prawa krajowego, instytucje finansowe musiałyby uzyskać zgodę osoby, której dane dotyczą, a wcześniejsze doświadczenia pokazują, że uzyskiwanie takich zgód jest problematyczne.
– Doceniamy starania strony rządowej, ale regulacje zaczną obowiązywać już za kilka tygodni, a sankcje za niewypełnienie tych obowiązków mogą być poważne. Dlatego apelujemy o intensyfikację działań i stworzenie podstaw prawnych umożliwiających zastosowanie się do tych regulacji albo przesunięcie terminu wejścia tych obowiązków – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.
Oryginalnie amerykańska ustawa FATCA przewidywała, że zagraniczne instytucje finansowe, które nie zawrą (każda z osobna) z administracją amerykańską porozumień dotyczących przekazywania danych o rachunkach, będą podlegały 30-proc. podatkowi od swoich dochodów uzyskiwanych ze źródeł w USA (np. dywidend). Dlatego zdecydowano się na zawarcie międzyrządowej umowy, dzięki której krajowe instytucje finansowe nie będą musiały zawierać indywidualnych porozumień z amerykańską administracją.