Sprawy te dotyczą nadużyć związanych z pożyczkami hipotecznymi udzielanymi przed wybuchem światowego kryzysu oraz z opartymi na nich instrumentami finansowymi. BoA negocjuje obecnie wysokość odszkodowań.
Jak dotąd BoA zapłacił 6 mld dol. odszkodowania Federalnej Agencji Finansowania Rynku Hipotecznego (FHFA) w ramach ugody dotyczącej toksycznych pożyczek hipotecznych. Jeżeli dojdzie do tego wspomniane 12 mld dol. odszkodowania, bank ten pobije rekord, jeśli chodzi o wielkość zasądzonych kwot w sprawach cywilnych.
Według nieoficjalnych informacji, 5 mld dol. z odszkodowań może trafić do klientów tego pożyczkodawcy zmagających się ze spłatą pożyczek hipotecznych zaciągniętych przed kryzysem oraz do władz miast, które zostały dotknięte załamaniem na rynku nieruchomości. To poważne obciążenie finansowe dla banku, który w zeszłym roku wypracował zysk netto wynoszący ok. 10 mld dol.
Amerykański Departament Sprawiedliwości liczy na to, że uda mu się zmusić inne duże banki do zapłacenia podobnie wielkich odszkodowań. W zeszłym roku JPMorgan Chase zapłacił w ramach podobnej ugody z regulatorami 13 mld dol. Amerykańskie władze uważają, że jest to lepsza metoda karania banków niż wytaczanie im spraw karnych i wsadzanie ich menedżerów do więzień.
Banki ponoszą w ten sposób konsekwencje swoich działań, które doprowadziły do wybuchu kryzysu. Wiele z nich udzielało podczas boomu na rynku nieruchomości kredytów hipotecznych klientom, którzy nie kwalifikowali się do ich zaciągania.