- Przejęcie przez bank spółdzielczy o stabilnej sytuacji finansowej zapewni pełne bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w przejmowanym banku spółdzielczym. Aktywa przejmowanego Banku Spółdzielczego w Zawierciu stanowią 2 proc. aktywów przejmującego Śląskiego Banku Spółdzielczego „Silesia" w Katowicach – uzasadnia decyzję KNF. Podkreśla, że działania są uzgodnione z bankiem przejmującym i skoordynowane z bankiem zrzeszającym, którym jest Bank Polskiej Spółdzielczości SA.

Decyzja oznacza, że od 20 maja 2015 r. Śląski Bank Spółdzielczy „Silesia" w Katowicach wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki BS w Zawierciu.

Na specjalnym posiedzeniu Komisja podjęła jeszcze jedną decyzję dotyczącą sektora banków spółdzielczych. Ustanowiony został zarząd komisarycznego w Banku Spółdzielczym w Lesznowoli, na czas realizacji w banku programu postępowania naprawczego. Przewodniczącą ustanowionego zarządu została Bożena Chełmińska – Miernik.

W tym przypadku bankiem zrzeszającym jest SGB – Bank SA. Ostatni przypadek wprowadzenia zarządu komisarycznego w bankach spółdzielczych miał miejsce w 1996 roku. Powodem podjęcia decyzji w odniesieniu do obu banków jest ich sytuacja ekonomiczno-finansowa. Oba mają program postępowania naprawczego, ale go prawidłowo nie realizowały. KNF podkreśla, że obie decyzje zostały podjęte w uzgodnieniu i po konsultacjach z bankami zrzeszającymi.

- Banki spółdzielcze potrafią rozwiązywać problemy swojego środowiska w uzgodnieniu, a nie w konflikcie z KNF. Taka skuteczna restrukturyzacja, zapewniająca pełne bezpieczeństwo depozytów, może być pozytywnym przykładem dla środowiska SKOK- podkreśla Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.